کاهش سهمیه پذیرش زنان در 36 دانشگاه کشور

مطالب جالب در مورد هر موضوعی
ارسال پست
نمایه کاربر
sajedifar
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
محل اقامت: مشهد
تماس:

کاهش سهمیه پذیرش زنان در 36 دانشگاه کشور

پست توسط sajedifar »

نمی دونم خبر دار شدین یا نه سران لطف کردنو سهمیه خانوم ها رو در دفترچه های انتخاب رشته ی امسال کم کردن اونم چه کمی...
تمام_سهمیه_تعداد زیادی از رشته های پول ساز که اکثرا رشته های بچه های ریاضی هستن رو دادن به اقایون و تعداد زیادی از دانشگاهای فنی و مهندسی فقط دانشجو اقا میپذیرن و هر چی رشته انسانی_ دادن به خانوما البته همه سایتا فیلتر بودن نتونستم این خبرو با اعدادو امار دقیق براتون پیدا کنم.بچه هایی که امسال انتخاب واحد دارن حسابی شکه شدن و نمی تونن هر شهری که خواستن و هر دانشگاهی و که دوست دارن انتخاب کنن.
دیگه از تفکیک جنسیتی گذشته،این تبعیض_ جنسیتی _.
وسیع باشو تنها و سر به زیر و سر سخت...
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
تماس:

Re: کاهش سهمیه پذیرش زنان در 36 دانشگاه کشور

پست توسط Cyrus »

امسال 36 دانشگاه کشور ظرفیت پذیرش دختران را در برخی از رشته های دانشگاهی در دفترچه انتخاب رشته سال 91 حذف کرده اند و در حالیکه در سال 90 تنها دو رشته از ظرفیت دختران حذف شده بود، امسال 77 رشته کارشناسی پذیرش دختران ندارند.
به گزارش خبرنگار مهر، امسال دامنه این حذف ظرفیت به تعداد زیادی از رشته هایی کشیده شده که به نظر نمی آید ارتباطی با جنسیت داشته باشند. رشته هایی همچون حسابداری، علوم تربیتی و راهنمایی و مشاوره، مرمت بناهای تاریخی و شیمی محض و ... ده ها رشته دیگر از جمله این رشته ها هستند.

بررسی این گزارش در گروه های پنجگانه علوم انسانی، ریاضی و فنی، علوم تجربی، هنر و زبان های خارجی و تنها در دوره روزانه دانشگاه ها بر اساس مندرجات دفترچه انتخاب رشته سال 91 صورت گرفته است.

36 دانشگاه در این گزارش مورد بررسی قرار گرفتند که دانشگاههای هنر اسلامی تبریز ، مازندران ، کاشان ، دانشگاه سمنان، خوارزمی تهران، دریانوردی و علوم دریایی چابهار و ایلام تنها در یک رشته پذیرش صرفاً مرد دارند.

دانشگاه محقق اردبیلی با 24 رشته و دانشگاه لرستان با 18 رشته و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) با 15 رشته دارای بیشترین میزان پذیرش صرفاً مرد در این رشته ها هستند.

رشته مهندسی عمران، مهندسی عمران گرایش نقشه برداری و کاردانی عمران در 15 دانشگاه بیشترین تعداد را در پذیرش صرفاً مرد دارد و پس از آن گروه مدیریت ها و همچنین مهندسی معدن در 12 دانشگاه پذیرش صرفاً مرد را به خود اختصاص داده اند.

این 36 دانشگاه در کنکور سال گذشته در رشته های مذکور اقدام به پذیرش زنان کرده بودند اما در کنکور امسال پذیرش دختران را حذف کرده و نسبت به پذیرش صرفا مردان اقدام کرده اند.

دانشگاه اراک : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های زبان و ادبیات انگلیسی. علوم تربیتی گرایش تکنولوژی آموزشی. علوم کامپیوتر. مهندسی شیمی. مهندسی صنایع. مهندسی عمران. مهندسی مکانیک. مهندسی کشاورزی گرایش مکانیک ماشینها. مهندسی مواد گرایش متالوژی صنعتی. شیمی محض.

دانشگاه ارومیه : پذیرش مرد پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی معدن. مهندسی کشاورزی گرایش مکانیک ماشینها

دانشگاه اصفهان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های علوم سیاسی. حسابداری. مدیریت بازرگانی. مدیریت دولتی. مدیریت صنعتی. مهندسی برق گرایش قدرت. مهندسی عمران. مهندسی مکانیک. مهندسی راه آهن. مترجمی زبان انگلیسی

دانشگاه ایلام : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته مهندسی کشاورزی گرایش مکانیک ماشینها

دانشگاه بوعلی سینا همدان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی کشاورزی علوم دامی. زمین شناسی. مهندسی کشاورزی گرایش مکانیک ماشینها. باستان شناسی.

دانشگاه بیرجند : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی برق گرایش قدرت. مهندسی معدن. کاردانی تکنولوژی آبیاری. کاردان فنی برق. کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی.

دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های حقوق . زبان و ادبیات فارسی. علوم سیاسی. مدیریت صنعتی. مرمت و احیای بناهای تاریخی. مهندسی برق گرایش کنترل. مهندسی شهرسازی. مهندسی معدن. مهندسی معماری. مهندسی مکانیک. مهندسی مواد گرایش متالوژی صنعتی. زمین شناسی. مترجمی زبان انگلیسی. آموزش زبان انگلیسی.

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی برق گرایش الکترونیک. مهندسی برق گرایش قدرت. مهندسی عمران گرایش نقشه برداری. مهندسی مکانیک گرایش تاسیسات حرارتی و برودتی. مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید. مهندسی مکانیک گرایش مکانیک در حرارت و سیالات. مهندسی مکانیک گرایش مکانیک در طراحی جامدات. مهندسی مواد گرایش متالوژی صنعتی. مهندسی منابع طبیعی گرایش مهندسی چوب و کاغذ.

دانشگاه تهران : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی معدن. مهندسی منابع طبیعی گرایش جنگلداری.

دانشگاه خلیج فارس بوشهر : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی دریا گرایش کشتی سازی. مهندسی صنایع. مهندسی عمران. مهندسی مکانیک.

دانشگاه خوارزمی تهران : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته مهندسی عمران.

دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته مخابرات و الکترونیک دریایی

دانشگاه رازی کرمانشاه : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی صنایع . مهندسی کشاورزی گرایش مکانیک ماشینها.

دانشگاه سمنان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش مرتع و آبخیزداری

دانشگاه سیستان و بلوچستان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های صنایع دستی. کارشناسی فرش. مرمت و احیای بناهای تاریخی. مهندسی معدن. مهندسی مواد گرایش متالوژی صنعتی.

دانشگاه شهید باهنر کرمان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی معدن. مهندسی کشاورزی گرایش مکانیک ماشینها. زمین شناسی.

دانشگاه صنعت نفت : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های حسابداری . مدیریت بازرگانی. مدیریت صنعتی. مهندسی ایمنی. مهندسی برق. مهندسی شیمی. مهندسی مکانیک. مهندسی نفت.

دانشگاه صنعتی اصفهان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی معدن. مهندسی کشاورزی گرایش مکانیک ماشینها.مهندسی کشاورزی گرایش آب. مهندسی کشاورزی علوم دامی. مهندسی منابع طبیعی گرایش مرتع و آبخیزداری.

دانشگاه صنعتی جندی شاپوردزفول : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مرمت و احیای بناهای تاریخی . مهندسی عمران. مهندسی مکانیک.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی دریا گرایش کشتی سازی. مهندسی معدن.

دانشگاه صنعتی سهند تبریز : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی معدن. مهندسی مواد گرایش های متالوژی استخراجی و متالوژی صنعتی

دانشگاه صنعتی قم : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی برق. مهندسی پلیمر. مهندسی صنایع. مهندسی عمران. مهندسی کامپیوتر. مهندسی مکانیک. فیزیک مهندسی.

دانشگاه علامه طباطبایی : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های راهنمایی و مشاوره. علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری اجتماعی . مددکاری اجتماعی. حسابداری. مدیریت صنعتی . مدیریت هتلداری.

دانشگاه صنعتی بیرجند : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی عمران. مهندسی معدن.

دانشگاه علم و صنعت ایران : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی خط و سازه های ریلی. مهندسی ماشین های ریلی

دانشگاه قم : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های علوم اقتصادی گرایش اقتصاد بازرگانی. مهندسی صنایع. مهندسی عمران. مهندسی مکانیک.

دانشگاه کاشان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته مهندسی معدن.

دانشگاه گلستان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های زمین شناسی. ژئومورفولوژی. آمار و کاربردها. فیزیک. مهندسی برق گرایش کنترل.

دانشگاه لرستان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های تاریخ. ژئومورفولوژی. حسابداری. آب و هوا شناسی. مهندسی برق. مهندسی عمران. مهندسی کشاورزی گرایش آب. مهندسی معدن. دامپزشکی. کاردانی دامپزشکی. مهندسی کشاورزی در 5 گرایش. مهندسی منابع طبیعی در 2 گرایش. زمین شناسی.

دانشگاه مازندران : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته بازرسی گوشت.

دانشگاه محقق اردبیلی : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های باستانشناسی. راهنمایی و مشاوره. روانشناسی عمومی. جغرافیا و برنامه ریزی شهری. جغرافیا و برنامه ریزی روستایی. ژئومورفولوژی. جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری. مدیریت بازرگانی. مدیریت جهانگردی. آمار و کاربردها. ریاضیات و کاربردها. فیزیک نظری. فیزیک هسته ای. مهندسی برق قدرت. مهندسی عمران. مهندسی کامپیوتر. مهندسی مکانیک. مهندسی کشاورزی دو گرایش مکانیک ماشینها، مکانیزاسیون کشاورزی و آب. کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی. کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری.زیست شناسی عمومی و علوم گیاهی.

اسامی رشته هایی که در برخی از دانشگاه ها ظرفیت پذیرش دختران آن حذف شده است

علوم انسانی
علوم تربیتی گرایش تکنولوژی آموزشی. علوم سیاسی. حسابداری.مدیریت بازرگانی.مدیریت دولتی. مدیریت صنعتی. مدیریت هتلداری. مدیریت جهانگردی .باستان شناسی.حقوق. زبان و ادبیات فارسی. راهنمایی و مشاوره.

علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری اجتماعی . مددکاری اجتماعی. علوم اقتصادی گرایش اقتصاد بازرگانی. تاریخ . روانشناسی عمومی . جغرافیا و برنامه ریزی شهری . جغرافیا و برنامه ریزی روستایی . جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری.

علوم تجربی

دامپزشکی. بازرسی گوشت. شیمی محض. زمین شناسی. زیست شناسی علوم جانوری . شیمی کاربردی.

ریاضی و فنی
مهندسی کامپیوتر . علوم کامپیوتر. مهندسی شیمی. مهندسی صنایع. مهندسی عمران گرایش نقشه برداری. مهندسی راه آهن. مهندسی دریا گرایش کشتی سازی. مهندسی ایمنی. مهندسی نفت. مهندسی پلیمر. فیزیک مهندسی. مخابرات و الکترونیک دریایی

مهندسی کشاورزی گرایش مکانیک ماشینها. مهندسی کشاورزی گرایش آب. مهندسی کشاورزی علوم دامی. مهندسی کشاورزی مکانیزاسیون کشاورزی . مهندسی کشاورزی گیاه پزشکی . مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات . مهندسی کشاورزی علوم باغبانی .

مهندسی مواد گرایش متالوژی صنعتی. مهندسی مواد گرایش متالوژی استخراجی . مهندسی معدن. مهندسی برق . مهندسی برق گرایش قدرت. مهندسی برق گرایش کنترل . مهندسی برق گرایش الکترونیک

مهندسی مکانیک. مهندسی مکانیک گرایش تاسیسات حرارتی و برودتی. مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید. مهندسی مکانیک گرایش مکانیک در حرارت و سیالات . مهندسی مکانیک گرایش مکانیک در طراحی جامدات.

مهندسی منابع طبیعی گرایش مرتع و آبخیزداری . مهندسی منابع طبیعی گرایش مهندسی چوب و کاغذ. مهندسی منابع طبیعی گرایش جنگلداری.
ریاضیات و کاربردها. فیزیک نظری. فیزیک هسته ای. مهندسی خط و سازه های ریلی . مهندسی ماشین های ریلی . ژئومورفولوژی. آمار و کاربردها. فیزیک. آب و هوا شناسی.

گروه هنر
مهندسی شهرسازی. مهندسی معماری. مرمت و احیای بناهای تاریخی. صنایع دستی. کارشناسی فرش

زبانهای خارجی
مترجمی زبان انگلیسی. آموزش زبان انگلیسی. زبان و ادبیات انگلیسی.
دانشگاه ملایر : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی مکانیک. مهندسی کشاورزی علوم دامی. مهندسی منابع طبیعی مرتع و آبخیزداری.

دانشگاه هرمزگان : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی کشاورزی گرایش آب و زراعت و اصلاح نباتات.

دانشگاه هنر اسلامی تبریز : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته کاردانی علمی کاربردی فرش دستباف

دانشگاه یاسوج : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های شیمی کاربردی. مهندسی پلیمر. کاردان فنی عمران. کاردان فنی مکانیک

دانشگاه یزد : پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته های مهندسی عمران. مهندسی مکانیک. مهندسی مواد گرایش متالوژی صنعتی.

گروه فنی و مهندسی دارای بیشترین رشته هایی است که در آنها پذیرش دختران حذف شده است و گروه زبان های خارجی دارای کمترین رشته از این جهت است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که در سال 90 بسیاری از همین رشته ها پذیرش از هر دو جنس را در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج کرده بودند اما همان رشته ها در سال 91 به پذیرش صرفاً مرد اختصاص یافته است.

در این میان البته دو رشته مهندسی معدن و مهندسی کشاورزی گرایش مکانیک ماشین های کشاورزی سال گذشته نیز پذیرش دختران را حذف کرده بودند.

منبع
من به جز آبی نگاهت؛ آسمانی نمی شناسم...
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
تماس:

پست توسط Cyrus »

از ماست كه بر ماست
من به جز آبی نگاهت؛ آسمانی نمی شناسم...
Samaneh
مدیر سایت
مدیر سایت
تماس:

پست توسط Samaneh »

نمیدونم چرا دیگران به راحتی به خودشون این اجازه رو میدن که در مورد توانایی و عدم توانایی افراد اظهار نظر کنن !!

خنده داره !
خاطرات کودکی ام را ورق میزنم ..
عکس های دوران کودکی ام طعم خوبی دارند ...
نمایه کاربر
amin
کاربر ویژه
کاربر ویژه
محل اقامت: bojnord
Been thanked: 1 time
تماس:

پست توسط amin »

واقعا جای تاسف داره
من چند وقت پیش از یکی از دوستام که تو دانشگاه آبادان گرایش نفت میخونه شنیدم که دانشگاهشون این کار رو کرده و از سال دیگه پذیرش صرفا آقایون رو دارن اما الان که این خبر رو اینجا خوندم واقعا شوکه شدم
از مملکت جمهوری اسلامی انتظاری بیشتر از این نمیره
مملکتی که دو کلمه اول اسمش هم نقاض داره:
جمهوری اسلامی!!!
هوا را پنجه میسایم میبینی
نفس اطراف دستانم پیدا نیست
صدایی از درون با من میگوید
شروع فصل بی رحم تنهایست...
نمایه کاربر
mohammadreza
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
تماس:

پست توسط mohammadreza »

توی این سه سال من متوجه این موضوع شدم که تلاش و زحمتی که خانم ها واسه ی درس خوندن و نتیجه گرفتن می کشن خیلی بیشتر از آقایونه

ولی متاسفانه افرادی که این جور تصمیمات رو میگیرن خیلی از مسائل رو نمی تونن درک کنن
...Act like a Champion, Be a Champion
javanmard
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
محل اقامت: مشهد پلاک 7
تماس:

پست توسط javanmard »

من با حذف مخالفم ولی اینم مدنظر داشته باشین که خانوما برای ادامه تحصیل همیشه دو سال از آقایون جلوترن چون سربازی ندارن
به نظرتون اینجوری یکم کار پیدا کردن برای ما سخت نمیشه؟دوسال در اوج جو.انی باید بریم سربازی اونم با حداقل درامد ممکن!!!
دقت کردین هرسال تعداد خانومای پشت میز نشین و کارمند بیشتر میشه
ولی از رفتگر تا کارگرهای ساختمانی و معدن ها همه باید مرد باشن
من نمیگم خانوما برن معدن ذغالسنگ کار کنن یا کارای سخت دیگه رو انجام بدن ولی چرا فقط باید برای شغلهای اداری و شغلهایی که کار عملیه و نیروی بازوی کمتری میخواد و جالبه که حقوق بیشتری داره مد نظرشونه
این نظر شخصیه منه شاید اشتباه باشه ولی به نظر من وضعیت دخترا از پسرا تو ایران خیلی بهتره
راستی اینم بد نیست بگم بعضی از خانوما میان دانشگاه ولی وقتی فارغ التحصیل میشن از مدرکشون هیچ استفاده ای نمیکنن نمونه بارزش خواهر خود بنده مهندس شیمی از فردوسی که روزانه هم بودن ایشون
زندگی زیباست
اگر بگذارند
Samaneh
مدیر سایت
مدیر سایت
تماس:

پست توسط Samaneh »

javanmard نوشته شده:من با حذف مخالفم ولی اینم مدنظر داشته باشین که خانوما برای ادامه تحصیل همیشه دو سال از آقایون جلوترن چون سربازی ندارن
به نظرتون اینجوری یکم کار پیدا کردن برای ما سخت نمیشه؟دوسال در اوج جو.انی باید بریم سربازی اونم با حداقل درامد ممکن!!!
دقت کردین هرسال تعداد خانومای پشت میز نشین و کارمند بیشتر میشه
ولی از رفتگر تا کارگرهای ساختمانی و معدن ها همه باید مرد باشن
من نمیگم خانوما برن معدن ذغالسنگ کار کنن یا کارای سخت دیگه رو انجام بدن ولی چرا فقط باید برای شغلهای اداری و شغلهایی که کار عملیه و نیروی بازوی کمتری میخواد و جالبه که حقوق بیشتری داره مد نظرشونه
این نظر شخصیه منه شاید اشتباه باشه ولی به نظر من وضعیت دخترا از پسرا تو ایران خیلی بهتره
راستی اینم بد نیست بگم بعضی از خانوما میان دانشگاه ولی وقتی فارغ التحصیل میشن از مدرکشون هیچ استفاده ای نمیکنن نمونه بارزش خواهر خود بنده مهندس شیمی از فردوسی که روزانه هم بودن ایشون

وضعیت دخترا از پسرا بهتره ! نمیدونم شاید ! ولی من که تا الان هر جا دیدم خیلی کم افراد به ی مهندس خانوم اعتماد میکنن و کارشونو به اون میدن ! و به نظر من اشکال از خودمونه ! خودمونم انگار قبول کردیم که تو رشته های فنی آقایون بالاتر هستن ! در حالی که به نظر من این قضیه ربطی به جنسیت و این جور چیزا نداره ! درسته که قدرت بدنی آقایون معمولا بیشتره ، ولی همش که به زور بازو ربط نداره !

و اما اینکه تعداد خانومای پشت میز نشین بیشتر میشن من اطلاعی ندارم ولی اگه به قول شما میشن به نظر من چون جامعه ما اینو ازشون میخواد ! جامعه هم یعنی ما !

چرا از مدرکشون استفاده نمیکنن ؟! خودشون میخوان که استفاده نکنن ؟ یا مجبور میشن که استفاده نکنن ؟ مثلا خواهر شما خودشون دوست نداشتن تو رشته ای که تحصیل کردن ، مشغول به کار بشن ؟ یا کار مناسب خودشون و پیدا نکردن ؟
javanmard
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط javanmard »

خواهرم یک چندروز تو روزنامه هارو نگاه کرد بعد گفت کار پیدا نمیشه و ...
برعکس پدر و مادرم خیلی دوست داشتن کار کنه که خودش زیاد علاقه نداشت
من تونستم به چندتا کارخونه سر بزنم کی گفته خانوما تو کارخونجات نیستن بالعکس اکثرا خانومن
اقای برفه ای هم در بازدید از یکی از این کارخونه ها همرام بودن ازیشون بپرسین کارگراشون بیشتر خانوم بودن چون پول کمتری میگیرن مهندس صنایعی هم که اونجا کار میکرد خانوم بود و فقط مدیر و سرکارگر و 7 یا 8 تا کارگر مرد داشت
مشت نمونه خروار نیست ولی کارخونه های مواد غذایی بیشتر خانوما حضور دارن و کارخون های صنعتی بیشتر اقایون که شانس ما تحریمه
نمیدونم در جریان تحریم ها هستین یا نه ولی همینقدر بگم سه تا قطار ترنست(پردیس ) خط مشهد -تهران خوابیده چون تحریم قطعاتیم
همه شرکتا و کارخونجات تعدیل نیرو کردن(یا همون اقتصاد مقاومتی که یعنی ریاضت اقتصادی)
شرکت پگاه مشهدو که یکی از دوستانم کار میکرد الان 2 تا راننده لیفتراک داره هرکدوم 12 ساعت در روز باید کار کنن مرخصی هم که سرش گرده همین چند هفته پیش خیلی ها اخراج شدن
(وضعیت امنیت کاری هم که ....)
حالا تو این اوضاع بیکاری دخترا اگه کارنکنن آسمون به زمین نمیاد ولی اگه پسرا بیکار بمونن مشکلات زیادی دامنگیر کشور میشه
فکر کنم دیگه باید حداقل مشکلاتی که ایجاد میشه رو بتونین حدس بزنین حداقلش مشکل ازدواج میتونه باشه و بعدش کاهش جمعیت و...
از یه ضرب المثلی در مورد بیکاری مردا هست که الان یادم نمیاد با فرهنگ مردم و جامعه هم که آشنایین دخترا رو زیاد گیر نمیدن ولی کافیه پسری تو خونه بیکار باشه حداقلش انگ اعتیادو میخوره
راستی سربازی ما رو هم که مثل همیشه ساده از کنارش رد شدین
من خیلی ناراحت میشم وقتی میبینم خانوما مخصوصا قشر تحصیل کردشون فقط از دید خودشون به مسایل نگاه میکنن ما پسرا هم کم مشکل نداریم ها
زندگی زیباست
اگر بگذارند
Samaneh
مدیر سایت
مدیر سایت
تماس:

پست توسط Samaneh »

نمیدونم چرا خواهرتون علاقه زیادی به اشتغال نداشتن ،البته شرایط کار برای خانوما سخت تره و هر جایی نمیتونن کار کنن ، ولی خودمو میگم ، این همه سختی و تحمل کردم ، درس خوندم که آخرش ی شغلی داشته باشم مربوط به رشتم اگه قرار بود بعدش بیکار تو خونه بشینم دیگه چرا چند سال درس بخونم اونم تو ی رشته فنی مثل برق ! البته اینم میگم که من فقط شنیده هامو گفتم و چون خودم به طور جدی نرفتم و دنبال کار نبودم نمیدونم واقعا اون وره قضیه چه خبره ! به خاطر همین هم نظر قطعی ندادم ! ولی بازم میگم تا جایی که من دیدم و شنیدم جامعه ما تو رشته های فنی زیاد خانومارو قبول نداره !

من در مورد قشر تحصیل کرده عرض کردم نه کارگرو اینا چون بحث سر ادامه تحصیل بود !

خیلی در جریان جزئیات تحریما نیستم ولی میدونم که باعث بیکاری ( به خصوص تو صنعت ) و اینا شده که به قول شما بیشتر آقایون در این زمینه فعالن ولی به نظر من این دلیل نمیشه که تو کنکور سهمیه خانوما خذف یا کم تر از حد معمول بشه !

آره قبول دارم بیکار بودن آقایون بیشتر تو چشمه تا خانوما و آسمون به زمین میاد اگه پسری کار نداشته باشه ! ولی برای همین تربیت جمعیتی که فرمودید به نظر من ی مادر تحصیل کرده معمولا نمیگم اغلب ( مخصوصا تو جامعه امروزی ) موفق تره !

و اینکه با این اوضاع تحریمو گرونی و اینا معمولا خانواده ها ،هم خانوم هم آقا باهم کار میکنن تا بتونن شرایط آسایشو آرامشو فراهم کنن نه صرفا فقط آقا!

و اما سربازی اگه نظری راجع بهش ندادم واسه اینه که تقریبا باهاتون موافقم ! و مخالفم با اینکه اگه پسری کنکور قبول نشد باید پاشه بره دنبال پست کردن دفترچه شو اینجور چیزا ... به نظر من حداقل باید چند سال فرصت داشته باشه بعدش مجبورش کنن بره سربازی !
javanmard
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط javanmard »

در مورد سربازی مشکل دیر یا زودش نیست مشکل اینجاست که دو سال باید (تاکید میکنم باید )با کمترین حقوق ممکن کار کنی اونم هرجا اونا بگن و تو سرتم بزنن نگهبانی هم واستی که تازه بعدش بیای بری دنبال کار
(در مورد نگهبانی بد نیست بدونین که بخاطر کم شدن سرباز با مدرک دیپلم وفوق دیپلم اقایون لیسانس باید نگهبانی بایستن و فکر کنم تا سال دیگه باید سرویساروهم بشورن)
قبلا اینجوری نبود و شرایط برای سربازا داره هرروز بدتر میشه

مثلا چه رشته های فنی هست که توش خانوما رو قبول ندارن؟
ساخت وتولید یا مهندسی معدن و ... رو که نمیگین
زندگی زیباست
اگر بگذارند
نمایه کاربر
MOHSEN
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط MOHSEN »

شاید زیاد به بحث ربطی نداشته باشه ولی :
فتاوی درست ، عملکرد نادرست

استفتایی که در زیر تصویر آنرا می بینید ، پرسشی است از مقام رهبری در خصوص آواز خوانی زنان که در سال ۱۳۷۰ به دستم رسید و قطعا سالهای قبل از آن منتشر شده بود. این فتوا در مجموعه ای از استفتائات دیگر وجود دارد . با این استفتا ، تک خوانی آواز زنان در موسیقی اصیل ایرانی ، مجاز است و هیچگونه ممانعتی بر آن مترتب نیست . سوال اساسی در اینجاست که با وجود تاکید بر وجوب تبعیت از رهنمودهای ایشان ، چگونه است که این مشکل ، هنوز که هنوز است در پنجه نگرشهای شخصی و غرضها و مرضها گرفتار است و چرا اجازه اجرای راحت و بدون دردسر به زنان که به نظرم قشر مظلوم عرصه آواز هستند داده نمی شود؟ واقعا چرا باید زنی که دارای صدای خوب و مستعد برای اجرای آواز ملی ایران است از دیدگاه عده ای ممنوع الصدا باشد. مگر از این فتوا بالاتر وجود دارد؟ چرا داعیه فرمانبرداری و مطیع بودن از رهبری وجود دارد ولی این فتوا به این واضحی و صراحت را ، کسی گوش نمیدهد؟

تصویر

زنان نیمی از جامعه ما را تشکیل میدهند. در سالهای اخیر گرایش به هنر آواز ایرانی در بین جوانان نسبتا رو به رشد بوده است و در این وادی زنان بسیاری دارای این هنرارزشمند می باشند و حتی در کلاسهای آواز هم شرکت میکنند. اما همه میدانند که ادامه فراگیری ارزشی ندارد و مسئولان دست پایین کشوراجازه اجرای آواز به آنها در کنسرتها را نمی دهند. حتی زنانی که در عرصه های بسیار بالاتری فعالیت دارند نیز نمی توانند بدون مشکل هنر خود را عرضه کنند . استاد علیزاده با گروه هم آوایان آلبوم زیبایی همچون سرود گل اجرا میکند که این آلبوم می بایست متضاد با فتوای بالا اجازه انتشار نگیرد . این موضوع مصداق همان ضرب المثل قدیمی است که مفهوم آن این مضمون است که شخص والا و بالاتری می بخشد و اشخاص رده پایین نمی بخشند !!
محسن معصوم زاده، نه محسن است نه معصوم زاده
Samaneh
مدیر سایت
مدیر سایت
تماس:

پست توسط Samaneh »

javanmard نوشته شده:در مورد سربازی مشکل دیر یا زودش نیست مشکل اینجاست که دو سال باید (تاکید میکنم باید )با کمترین حقوق ممکن کار کنی اونم هرجا اونا بگن و تو سرتم بزنن نگهبانی هم واستی که تازه بعدش بیای بری دنبال کار
(در مورد نگهبانی بد نیست بدونین که بخاطر کم شدن سرباز با مدرک دیپلم وفوق دیپلم اقایون لیسانس باید نگهبانی بایستن و فکر کنم تا سال دیگه باید سرویساروهم بشورن)
قبلا اینجوری نبود و شرایط برای سربازا داره هرروز بدتر میشه

مثلا چه رشته های فنی هست که توش خانوما رو قبول ندارن؟
ساخت وتولید یا مهندسی معدن و ... رو که نمیگین
یعنی شما با رفتن سربازی مشکل دارین ؟

نمیدونم ، من که سربازی نرفتم ، از دیگران هم نپرسیدم چجوریه ! به خاطر همین هم بود که اظهار نظری در موردش نکردم . فقط از برادرم پرسیدم حالا که رفتی سربازی به نظرت رفتنش واقعا لازمه !؟ گفت آره لازمه خیلی چیزا رو میفهمی !
( البته برادر من خیلی وقت پیش رفته و اینم بگم که اصلا از این بچه سوسولا و اینا نبود که میگن! رفتن سربازی واسشون واجبه !!)

من تو رشته های عمران و برق و کامپیوتر که دورو برم هست دیدم که کمتر بهشون اعتماد میکنن !
نمایه کاربر
amin
کاربر ویژه
کاربر ویژه
محل اقامت: bojnord
Been thanked: 1 time
تماس:

پست توسط amin »

اول از همه خیلی ببخشید که پابرهنه میام وسط بحث!
و اما بعد...
ببخشید محمد جان و خانوم غوث به نظر من این بحثی که دارین میکنین به هیچ عنوان منطقی نیست و اصلا پایه مقایسه تون اشتباه ه.
این که آقایون برن سربازی یا نرن به هیچ عنوان دلیلی بر پذیرش دانشگاه واسه خانوم ها و یا کارشون نداره
این کار مثل این میمونه که پسر این یکی همسایه بزنه شیشه ما رو بشکنه ما پیداش نکنیم بزنیم شیشه اون یکی دیگه همسایه رو بشکنیم!!
سربازی رفتن یا نرفتن آقایون و یا دانشگاه رفتن یا نرفتن خانوم ها دو تا مسئله کاملا جدایی ه هیچ کدوم هم نمیتونه دلیل دیگری باشه
و اما در مورد سربازی فقط چون احساس میکنم مطلبی از قلم افتاده میگم:
یکی از مشکلات ما این ه که به حق و حقوق خودمون واقف نیستیم و دست هایی هم مسلما پشت پرده هست
در مورد سربازی هم همینطور علاقه داشتن به رفتن به سربازی هیچ ربطی به سوسول بودن یا نبودن نداره!
من خودم شخصا کارهایی رو کردم که واقعا در شرایط سختی بوده و واقعا توان بالایی واسه انجامش لازم بوده و به هیچ عنوان فکر نمیکنم آدم سوسولی باشم! ولی با این وجود با اصل فلسفه سربازی شخصا مخالفم
ما تو کشورمون سه تا ارگان نظامی: ارتش،نیروی انتظامی و سپاه داریم که بودجه های کلان کشوری بهشون الالخصوص به سپاه تعلق داره که متقابلا وظیفشون حفظ جان و مال مردم و مرزهای این مملکته با این وجود من نوعی دلیلی واسه سربازی رفتن خودم نمیبینم اونم در شرایط کنونی که دادن امریه فقط با پارتی و یا داشتن دوره های رزمایشی بسیج ه
تنها حسنی که میشه واسه سربازی قائل شد بودن در یک محیط اجتماعی ه که فکر میکنم واسه یک آدم تحصیل کرده که دوره ای از زندگیش رو در دانشگاه گذرونده کار بیخودی ه.
در یک کلام به نظر من سربازی =-بیگاری محض!!
هوا را پنجه میسایم میبینی
نفس اطراف دستانم پیدا نیست
صدایی از درون با من میگوید
شروع فصل بی رحم تنهایست...
javanmard
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط javanmard »

امین بحث فقط سر کم شدن سهمیه دخترا در بعضی از رشته های فنی یا بقول خانم ساجدی پولساز (که من اصلا قبول ندارم چون الان میوه فروش سر کوچمون از خیلی از مهندسا بیشتر در میاره ) بلکه من بیشتر حرفم سر این تبعیضه جنسیه که اتفاقا همیشه به ضرر خانوما و به نفع اقایون تعبیر میشده و میشه
بذارین از خودتون بپرسم ببینم چند سال دیگه چه برنا مه هایی دارین و اوضاع کدوم یک بهتر پیش میره چون کس دیگه ای نیست پس از امین و خانم غوث خواهش میکنم جواب بدن نتیجش برای من یکی خیلی مهمه
1.بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه(حالا در هر مقطعی ولی فرضا لیسانس) چه برنامه ای دارین؟فرضا 10 ترمه با هم تموم کنین؟
(امین که دوسال مشغوله خانم غوث هم فکر کنم میرن دنبال کار)
2. خانم غوث حداکثر چقدر زمان میبره تا یک کار مناسب پیدا کنین؟
3.به نظرتون بعد دوسالو نیم که امین از سربازی برگشت کدوم یکیتون جلوترین در زندگی؟
امین حداقل شده 23 سالش حالا چیکار میتونه بکنه؟!!

ولی نه باید بتونه متاسفانه انتخاب دیگه ای نداره (مثل سربازی رفتنش )میره روزنامه میخره دنبال کار
(به خدا دنبال کاراموزی رفتم کسی کاراموز نمیخواست برای سه جای مختلف فرم معرفی گرفتم تا بالاخره رفتم پیش اشنای بابام هیچی هم یاد نمیگیرم کارگر مفت ومجانی نمیخوان چه برسه به استخدامی) خوشبختانه امین قصه ما خوش شانسه چون بقول خیلی ها تو سربازی مرد بارش اوردن میره یه کاری مثل سرگذری ، تاکسی تلفنی چیزی پیدا میکنه
باید زود بهم بجنبه وگرنه باباشو همسایه و قوم وخویش میریزن سرش حالا هی نصیحتش میکنن (اگه شانس بیاره تو سرش نزنن) بعد از چند ماه مسافرکشی یه کاری پیدا میکنه که هی یه 700 تومنی بهش میدن(شغلای خوب سابقه کار میخواد در جریانین که) بعد خوشبخت میشه فکر میکنه دیگه همه بهش افتخار میکنن بعد میره خونه ،باباش میگه وقتشه برات زن بگیرم بعد سر برج میرسه میبینه حقوقشو نریختن میگه خوب بذار هیچی نگم اعتراض کنم قراردادیم اخراجم میکنن یا حداقل سال دیگه باهام قرارداد نمیبندن مفت کار میکنه بعد چی میشه تا دوماه دیگه هم حقوقشو ندادن ( دایی خود من 5 میلیون حقوقشو بهش ندادن هنوز میره دادگاه و میاد فقط چون چندجا کار میکرد دووم اورد) بعد دوباره توسری میخوره نه میتونه تو خونه حرف بزنه نه سرکار دوباره بدبخت شد
زنم که بی زن
خدا بهش لطف میکنه و بعد چند وقت یا یجای دیگه مشغول به کار میشه یا شرکته وضعش خوب میشه (خدا میدونه )
یه سه میلیون فرضا جمع میکنه حالا شده 25 سالش حالا میخواد زن بگیره ولی نمیدونه کافیه دست بذاره رو یه خانم مثل خودش عمرا اگه بتونه خودش و باباش از خرج عروسی و بله برون وپاتختیو طلااااااااااااااااهای عروس خانوم در بیان مهریه هم که کشکه اون چندهزار نفر تو زندون هم مال تو فیلم هندیهاست
بذار ببینیم خانم غوث تو 25 سالگی به کجا رسیدن ولی نه از خودشون خواهش میکنم بگن؟
لابد میگین این غیرممکنه!
خانم غوث خداوکیلی برای ازدواج یک پسر 25 ساله یه دختر در حد متوسط چی میخواد؟
فقط نگین بچه بالاشهرینو هیچ کسو نمیشناسین!تصویر
شاید بگین فیلم هندی شد شاید درست باشه ولی یه نفرو میشناسم که الان یه بچه یکساله خیلی خوشگل هم داره مدرکشم لیسانس ساخت وتولید که کار براش زیاده به جان خودم رفت امدشو کم کرده چون از خرج کرایه تاکسی برنمیاد هرکی باور نداره بیاد نشون بدمش از بچگی با هم بودیم از من 5 سال بزرگتره زن خیلی خوبی داره یزمانی هم دانشگاه ازاد تدریس میکرد(ازاد گلبهار یا شایدم چناران بود)
سربازیشم بیرجند بود خوب مرد بارش اوردن ولی چه فایده
نمیدونم تا حالا پرسیدین از تو سربازی چی یاد گرفتن ؟ تا حال شده از یه فروشنده ساده پوشاک بپرسین تو دو سال فروشندگی چی یاد گرفته؟ ولی از یک مهندس با دوسال سابقه هم بپرسین چی یاد گرفته تو دوسال گذشته؟
یا از یک کاراموز واقعی بپرسین تو یه ماه پی یاد گرفته؟
فکر کردین سربازی چیه؟خوش شانس ترین افراد نیروی انتظامیه قاسم اباد میفتن دیگه(پسرعمه خودم الان داره اونجا خدمت میکنه تو پاسگاه)
چی یاد گرفته با 4 تا مجرمو جانی میشینه تو ماشین میبرشون دادگاه برمیگردونشون کجای کارین شماها بگین داداشتون یه لیست از کارایی که یاد گرفته بنویسه بده من تا خودکشی نکردم
امین ببخشید اگه تو رو مثال زدم دیواری کوتاه تر از تو گیر نیاوردمتصویر
زندگی زیباست
اگر بگذارند
ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان