15 نکته کامپیوتری که باید بدانید

ارسال پست
نمایه کاربر
MOHSEN
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

15 نکته کامپیوتری که باید بدانید

پست توسط MOHSEN »

15 نکته جالب کامپیوتر
پانزده نکته کامپيوتري که اگر ندانيد باعث خنده ديگران مي شويد
البته ميدونم همتون بلدين ولي شايد بعضي هاش جالب باشه:
1- اول آدرس ايميل www نمي گذارند:
2- اينترنت اون علامت e آبي رنگ نيست: اون e آبي رنگ علامت برنامه Internet Explorer، محصول شرکت Microsoft است. خود اينترنت يک شبکه است که برنامه يا آيکون خاصي ندارد.
Internet Explorer به شما کمک مي کند از اين شبکه براي ديدن سايت هاي مختلف استفاده کنيد. درست مثل اينکه مي توانيد برنامه کانال هاي تلويزيون را با يک تلويزيون Panasonic يا با يک تلويزيون Sony يا با هر مارک ديگري ببينيد…
برنامه هاي ديگري هم وجود دارند که کار آن e آبي را مي کنند و حتي خيلي بهتر! مثل Safari، Chrome، Opera يا Firefox که مي توانيد از آنها استفاده کنيد.
3- چت همان ياهو مسنجر نيست: چت کردن لازم نيست حتمآ با برنامه ياهو مسنجر انجام شود. ياهو يکي از شرکت هايي است که سرويس چت اينترنتي را ارائه مي کند. با ICQ، MSN Messenger يا Gtalk و… هم مي توانيد چت کنيد (با ساير کاربران همان سرويس).
4- هر کامپيوتري الزامآ ويندوز نيست: اين خيلي مهمه! ببينيد يک کامپيوتر را خاموش فرض کنيد! اصلآ به آن چه روي صفحه مانيتورش ديده مي شود فکر نکنيد. اين به خودي خودش يک کامپيوتر است. حالا بايد يک برنامه روي اين کامپيوتر نصب بشه که اين کامپيوتر بتونه روشن بشه و ما ازش استفاده کنيم. به اين برنامه ها مي گوييم سيستم عامل يا Operating System يا OS.
يکي از معروف ترين اين برنامه ها ويندوز نام داره که نسخه هاي مختلفي هم داره که مي دونم همگي با آنها آشنا هستيد. مثل ويندوز 98 يا ويندوز xp يا ويستا. ويندوز محصول شرکت Microsoft است.
حالا نکته اينجا است، هيچ اجباري به استفاده از ويندوز نيست و ويندوز تنها انتخاب موجود نيست. بلکه اين تصور غلط به خاطر سلطه مايکروسافت بر روي بازار به وجود آمده. در اصل شرکت هاي مختلف و مشابهي وجود دارند که در اين صنعت با مايکروسافت در رقابت هستند و خودشان سيستم عامل توليد مي کنند.
به عنوان مثال، شرکت Apple سيستم عامل Mac را دارد. يا مثلآ سيستم عامل Ubuntu مال شرکت Canonical است.
5- هر کامپيوتري الزامآ پنتيوم نيست: pentium فقط اسم مدل يکي از پردازنده (CPU) هاي شرکت اينتل است! فکر مي کنم واضحه، مثلآ من اگر از CPU يک شرکت ديگه مثل AMD استفاده کنم ديگه کامپيوترت پنتيوم چنده؟ مفهومي نداره. در ضمن مدل هاي pentium هم الان تقريبآ منسوخ شده و قديمي به حساب مي آيند.
6- فايروال همان آنتي ويروس نيست: هر دو امنيت کامپيوتر را تامين مي کنند اما با يکديگر فرق دارند. توضيح تخصصي اين تفاوت از حوصله اين مطلب (و احتمالآ شما) خارج است. بگذاريد اين طور بگويم، فايروال يا ديواره آتش مثل يک گارد هست که شما بگذاريد دم در خانه تا از ورود افراد خطرناک جلوگيري کند. آنتي ويروس مثل يک محافظ شخصي است که اگر کسي يه جوري گارد را دست به سر کرد يا يواشکي از دودکش شومينه اومد توي خونه او را دستگير کنه.
7- تفاوت فايل، فولدر و درايو: اصلآ به کامپيوتر فکر نکنيد، درايو مثل طبقه اي است که شما پوشه هاي مختلف از اسناد تان را نگهداي مي کنيد. فولدر همان پوشه هايي است که اسناد در آنها وجود دارند. هر سند موجود در پوشه مثل يک فايل هست. در نتيجه من اگر از شما بپرسم فلان سند کجاست؟ شما مي گوييد: در طبقه دوم، پوشه سبز رنگ، کاغذ آخر.
حالا اگر بپرسم اون تحقيق شيمي که دانلود کردي کجاست؟ چه مي گوييد؟ درايو C، فولدر Shimi، فايل shimi.pdf
يا مدل کامپيوتري تر: C:\Shimi\shimi.pdf
اين طور بخوانيد، سي دو نقطه بک اسلش شيمي بک اسلش شيمي دات پي دي اف.
حالا چطوري فرق اينا را هم به خاطر بسپاريم؟ يکي اينکه درايو ها تعداد شان زياد نيست. عمومآ همين C و D و E و اينها هستند…
فولدر ها يا پوشه ها هم که اصلآ از آيکون شان مشخص است.
فايل ها هم مي توانيد اين جوري بشناسيد. هر آيتمي که وقتي رويش کليک مي کنيد ديگه جلوتر نمي توانيد برويد يک فايل است. به عنوان مثال وقتي روي يک فولدر کليک مي کنيد وارد آن مي شويد، دوباره مي توانيد چيزي انتخاب کنيد… در نتيجه اين يک فايل نيست.
اما اگر روي يک عکس کليک کنيد آن عکس خودش باز مي شود، ديگر داخل آن عکس پوشه هاي ديگر يا فايل هاي ديگر وجود ندارد. در نتيجه يک عکس يک فايل است.
به عبارتي هر آيتمي که يک پسوند داشته باشد، مثلآ txt. يا jpg. و… يک فايل است.
8- پسوند فايل ها مهم است: اول از همه، اصلآ پسوند چيه؟ پسوند اون سه حرف آخر اسم هر فايل است.
پسوند به ويندوز و شما مي گويد که اين چه نوع فايلي است. به عنوان مثال يک فايل متني که فقط حاوي نوشته است پسوندش txt. است.
عکس هاي واقعي مثل آنها که با دوربين عکاسي مي گيريد عمومآ داراي پسوند jpg هستند.
عکس هاي کارتوني و کامپيوتري و غير واقعي هم عمومآ gif يا png هستند.
فايل هاي فشرده شده عمومآ داراي پسوند zip يا rar هستند که آنها را بايد با برنامه هاي مخصوص مثل Winzip يا WinRAR باز کنيد.
فايل هاي اجرايي مثل فايل هاي برنامه هاي يا فايل هاي Setup بازي ها و… هم عمومآ داراي پسوند exe. هستند.
آهنگ ها هم که مطمئنم خودتان مي دانيد، عمومآ mp3 يا wav هستند.
پسوند فايل ها اطلاعات زيادي به ما مي دهند. مثلآ اگر کسي يک فايل به شما داد که پسوند آن exe. بود و گفت اين عکس خودم است. دارد دروغ مي گويد! احتمالآ به جاي عکس يک برنامه مخرب مثل يک ويروس است.
9- تفاوت وبلاگ و وب سايت: وبلاگ از جمله چيز هايي است که تعريف دقيقش يکم سخته. يک باور اشتباه اينه که يک وب سايت يک آدرس مستقل دارد، مثلآ تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
يک سايت است اما microsoft.persianblog.ir يک وبلاگ است. اين تعريف اشتباه است.
وبلاگ جايي است که – عمومآ – يک نفر يادداشت هايي مي نويسد. اين يادداشت ها مي توانيد شخصي، تخصصي يا عمومي باشد. وبلاگ ها بر پايه يکي از برنامه هاي مديريت محتوا نظير وردپرس يا مووبل تايپ هستند. همچنين مي توانند روي سرويس دهنده هاي وبلاگ آنلاين باشند، مثل Blogspot يا Persianblog و… که در اين صورت آدرس آنها به شکل EsmeWeblog.Persianblog.ir و… درميايد. اما مي توانند آدرس شخصي هم داشته باشند.
اکثر وبلاگ ها شامل بخش نظرات هم هستند که خوانندگان از اين طريق با نويسنده در ارتباط هستند و نظر خودشان را به اطلاع نويسنده مي رسانند. هم وبلاگ و هم وب سايت مي تواند متعلق به يک نفر، چند نفر يا يک شرکت هم باشد در نتيجه مالکيت يا مخاطب يک نشانه براي تميز دادن وبلاگ از وب سايت نيست.
اما عمومآ وبلاگ متعلق به يک نفر است و شما با ورود به آن مي دانيد که در حال خواندن نوشته چه کسي هستيد. وبلاگ ها عمومآ غير رسمي تر از وب سايت ها هم هستند.
يک تفاوت ديگر هم اين است که وب سايت ها عمومآ سرويس يا محصول خاصي دارند اما وبلاگ ها – حداقل مستقيمآ – سرويسي ارائه نمي کنند و فقط حاوي نوشته هاي نويسنده هستند.
10- دومين، دامين يا دامنه: ببينيد خودتان را درگير نکنيد، خيلي ساده است. اسم هر سايت (آدرسي که تايپ مي کنيد که واردش شويد) دامنه آن سايت است. مثلآ دامنه ياهو yahoo.com است. براي داشتن اين نام ها بايد نام مورد نظر آزاد باشد و مبلغي را ساليانه پرداخت کنيد تا به نام شما ثبت شود.
توجه کنيد که مثلآ در مثال ياهو، کل عبارت “Yahoo.com” دامنه است، نه فقط “Yahoo” در نتيجه “Yahoo.net” هم يک دامنه جدا است که مي تواند متعلق به فرد ديگري باشد، همچنين “Yahoo.org” و… اما خوب شرکت هاي بزرگ تمام دامنه هاي اسم شرکت شان را به نام خودشان ثبت مي کنند.
11- هاست يا هاستينگ: هاست، هاستينگ يا Host يعني فضايي که فايل هاي يک سايت اينترنتي روي آن قرار مي گيرد. هر چيزي که شما روي يک سايت مي خوانيد بايد روي يک کامپيوتر واقعي در يک جايي از دنيا وجود داشته باشد. همين مطلب که الان شما داريد مي خوانيد روي سرور زنگوله در تگزاس آمريکا است.
اين فضا ها هم توسط شرکت ها فروخته مي شود. در نتيجه اگر مي بينيد مي گويند هاست 100 مگابايتي يعني به شما 100 مگابايت فضا مي دهند که فايل هاي سايت تان را در آن نگهداري کنيد.
12- پروکسي همان ف ي * ل * ت ر شکن نيست: پروکسي (proxy) همان ف ي * ل * ت ر شکن نيست و هيچ ربطي هم به ف ي * ل * ت ر شکن ندارد. به کامپيوتر اصلآ فکر نکنيد، پروکسي مي دانيد مثل چيست؟ مثل اينکه من زنگ بزنم به شما بگم اگر مي توني سر راه برو فلان کتاب فروشي ببين اين کتاب را داره؟ شما مي رويد و از همانجا به من زنگ مي زنيد، مي گوييد آره مثلآ فلان کتاب هست جلدش اين رنگيه قيمتشم اينه…. اين يعني پروکسي.
وقتي شما IP و Port پروکسي را در برنامه اي وارد مي کنيد يا از ف ي * ل * ت ر شکن استفاده مي کنيد کامپيوتر شما به يک کامپيوتر ديگه در جايي از دنيا وصل ميشه و اون کامپيوتر ميره اون آدرسي که شما مي خواهيد را باز مي کنه و به شما نشان ميده. حالا اگر پروکسي شما در يک کشور خارجي باشه مي تونه جاهايي بره که شما نمي تونيد بريد! خيلي واضحه نه؟
در مطالب بعدي توضيحات کامل تري در اين زمينه خواهم داد.
13- وي پي ان (vpn) همان ف ي * ل * ت ر شکن نيست: نمي خواهم به ساختار vpn و… بپردازم. بلکه مي خواهم بر عکس خيلي ها ساده براي تان توضيح بدهم که خوب متوجه بشيد. vpn يک نوعي از شبکه است که اطلاعاتي که در آن رد و بدل مي شود به خاطر فرايند رمزنگاري قابل ديده شدن نيست.
مثل چي؟ اين سناريو را تجسم کنيد، من و دوستم و شما با هم در يک اتاق هستيم. من و دوستم هر دو علاوه بر فارسي به زبان چيني هم مسلط هستيم اما شما يک کلمه هم چيني بلد نيستيد. حالا شما به من به فارسي مي گوييد تو حق نداري راجع به آن موضوع با دوستت صحبت کني!. حالا اگر من شروع کنم به چيني با دوستم حرف بزنم چي؟ شما نمي توانيد بفهميد من دارم راجع به چي حرف مي زنم.
اينکه vpn به عنوان يک ف ي * ل * ت ر شکن استفاده مي شود هم موردي مشابه است. آن موضوع همان سايت مسدود شده است و زبان چيني هم همان رمزنگاري شبکه .
14- RAM بيشتر هميشه بهتر نيست: رم و حافظه بيشتر هميشه الزامآ بهتر نيست. يعني کلآ اين عدد ها هر چقدر بزرگتر مي شوند الزامي نيست که بهتر شوند. چرا؟ به دلايل مختلف، مهم ترينش اينکه خيلي اوقات کامپيوتر شما توان استفاده از آن مقدار عظيم RAM را اصلآ ندارد… به عنوان مثال، اکثر افراد از ويندوز هاي 32 بيت استفاده مي کنند که توان استفاده بيشتر از 4 گيگ رم را ندارند يعني اگر شما 8 گيگ رم هم داشته باشيد هيچ فرقي نخواهيد ديد… پس اگر از نحوه کار يک دستگاه آگاه نيستيد حواستان جمع باشد که پول تان را بي خود هدر ندهيد. براي استفاده بيشتر از 4 گيگ رم بايد از سيستم عامل هاي 64 بيت استفاده کنيد. مثلآ Windows Vista x64 Ultimate
15- قوي بودن يکي از اجزاي کامپيوتر ضعيف بودن جزئي ديگر را جبران نمي کند: اين هم از جمله اشتباهاتي است که از خيلي ها تا به حال شنيده ام. هر عضو کامپيوتر وظيفه منحصر به فرد خودش را دارد و قوي بودن يک جز، مثلآ RAM ضعيف بودن CPU را جبران نمي کند. مثلآ شنيده ام که مي گويند اين بازي 2 گيگ رم مي خواد ولي اگر CPU ات قويه با 1 گيگ هم جواب ميده… که کاملآ اشتباه اس 15:15
محسن معصوم زاده، نه محسن است نه معصوم زاده
ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان