جشنواره فیلم فجر

مدیر انجمن: metanat

ارسال پست
نمایه کاربر
Ruhollah
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

جشنواره فیلم فجر

پست توسط Ruhollah »

چند روز پیش فیلم " آقا یوسف " رو دیدم , فیلم قشنگی بود و گفتم یک مطلبی درباره اش بنویسم.

آقا یوسف:
طراح صحنه , نویسنده و کارگردان : علی رفیعی
بازیگران : مهدي هاشمي، هانيه توسلي، شاهرخ فروتنيان، پگاه آهنگراني، لادن مستوفي، مريم سعادت، سهيلا رضوي، ستاره اسكندري، ليلا بلوكات، داريوش موفق، رويا ميرعلمي، مليكا
پارسا، مينا خسرواني و صابر ابر

قبل از همه توصیه میکنم که این فیلم رو ببینید.
این فیلم دارای دو بخش است , بخش اول معرفی آقا یوسف که حتی تا سکانس های آخر فیلم هم ادامه داره, بخش بعدی ماجرای دو دختر و پدرهاشون هست که یکی آقا یوسف و رعنا , دیگری آقا مرتضی و مریم.مشکلات اینها , داستان جدایی و نزدیک شدن , حقی که پدری ادا نکرده و حقی که دختری ازش کوتاهی کرده.

در کل فیلم نقاط قوت زیادی وجود داره , مثل القا کردن حس آقا یوسف بعد از شنیدن صدای رعنا از تلفن خونه دکتر , سکانس کافی شاپ , سکانس خونه صابر ابر و دعوا بین صابر و زنش, دیالوگ های سر صبحونه , صحبت های آقا یوسف با مرتضی روی پله ها , صحبت آقا یوسف با آقای کتاب دار , نشون دادن وضع آقا یوسف بعد از رفتن رعنا با آهنگ متن زیباش و ...
این فیلم نقاط ضعفی هم داشت , مثل اومدن ساعت 3 بامداد رعنا به خونه و سوال کوتاه آقا یوسف و بی جواب موندن سوال , بزرگ کردن مخفی کاریه آقا یوسف در حدی که تمام کارهای رعنا با این کار آقا یوسف قابل توجیه باشد , استفاده بیش از حد از رنگ قرمز , بوجود آمدن این سوال که آیا پدر و مادری هست که صدای فرزند خودش رو تشخیص نده؟ چرا به خونه دکتر زنگ زده میشد؟ آیا دکتر موبایل نداشت؟ ( توجیه شیرین پشت تلفن بی منطق بود. )
ولی کار زیبایی که علی رفیعی در فیلمش کرد این بود که داستان فیلم را مرتبط به داستان شازده کوچولو کرد و با توضیحاتی در مسیر داستان که در استودیو و رادیو شنیده میشد , سعی در مشغول کردن ذهن بیننده داشت و این سوال با جواب های متفاوت برای بیننده پیش میومد که چه کسی اون نقش رو در این فیلم بازی میکنه؟
حتی برای کاراکتر های مختلف فیلم هم این جواب متفاوت هست.

آقا یوسف , شازده کوچولو یا گل سرخ؟ [CENTER]تصویر [/CENTER]
اگر فشار نبود كسي نمي توانست از ذغال، الماس بسازد...
metanat
مدیر بخش هنری
مدیر بخش هنری
محل اقامت: مشهد
تماس:

Re: آقا یوسف...

پست توسط metanat »

وااای واای این فیلم ...
از لحاظ حسی علی رفیعی با مخاطب بازی میکنه ، و از یک جاهایی به بعد ایرادهایی میشه از تو کار گرفت اما درام علی رفیعی بعنوان یک نمایش نامه نویس را بی شک نمیشه نادیده گرفت و با غم ِ پدر باید اشک ریخت ...
مرســـی از مرور این فیلم ...
نفس عمیق ...
metanat
مدیر بخش هنری
مدیر بخش هنری
تماس:

پست توسط metanat »

با دیدن این تاپیک وسوسه شدم نقد تمام فیلم هایی که این دوره جشنواره میرم را بگذارم این جا ...که ایشالا از فردا شروع جشنواره مشهد هست و انشالله که فیلم های برنامه سینماها عوض بشه ...و بشه بررسی خوبی داشته باشیم و فیلم خوب چشممون مثل هر سال ببینه ...
نفس عمیق ...
نمایه کاربر
jigsaw
کاربر فعال
کاربر فعال
محل اقامت: تهران
تماس:

پست توسط jigsaw »

سلام به همه ی دوستان
حالا که بحث جشنواره فیلم فجر شد گفتم منم درباره فیلم هایی که میبینم نظراتی بدم.
امروز من فیلم "یک روز دیگر" از حسن فتحی رو دیدم. فیلمی از ژانر ملودرام اجتماعی که در خارج کشور (فرانسه) فیلم برداری شده بود.از بازیگر هاش هم فقط میشه هدیه تهرانی رو نام برد و اکثر بازیگرهاش خارجی با نقش کم بودن.
از نظر من فیلم متوسطی بود. زیاد درباره ی داستان فیلم توضیح نمیدم شاید دوستان بخوان فیلم رو ببینن.
کلا سعی میکنم درباره ی فیلم ها در روزهای بعد توضیحات مختصری بدم.
در ضمن در مورد فیلم آقایوسف باید بگم که در جشنواره پارسال از فیلم های پر مخاطب بود و واقعا خوشحالم که تونستم این فیلم رو تو جشنواره ببینم.به نظر من واقعا مهدی هاشمی حقش بود که جایزه جشنواره پارسال رو بگیره.
چون دوست دشمنی کرد دیگر چه می توان گفت / با یار ناجوانمرد دیگر چه می توان گفت
metanat
مدیر بخش هنری
مدیر بخش هنری
تماس:

پست توسط metanat »

jigsaw نوشته شده:سلام به همه ی دوستان
حالا که بحث جشنواره فیلم فجر شد گفتم منم درباره فیلم هایی که میبینم نظراتی بدم.
امروز من فیلم "یک روز دیگر" از حسن فتحی رو دیدم. فیلمی از ژانر ملودرام اجتماعی که در خارج کشور (فرانسه) فیلم برداری شده بود.از بازیگر هاش هم فقط میشه هدیه تهرانی رو نام برد و اکثر بازیگرهاش خارجی با نقش کم بودن.
از نظر من فیلم متوسطی بود. زیاد درباره ی داستان فیلم توضیح نمیدم شاید دوستان بخوان فیلم رو ببینن.
کلا سعی میکنم درباره ی فیلم ها در روزهای بعد توضیحات مختصری بدم.
در ضمن در مورد فیلم آقایوسف باید بگم که در جشنواره پارسال از فیلم های پر مخاطب بود و واقعا خوشحالم که تونستم این فیلم رو تو جشنواره ببینم.به نظر من واقعا مهدی هاشمی حقش بود که جایزه جشنواره پارسال رو بگیره.

شما که تا الان باید کلی فیلم را دیده باشید پس ، چون روز اول جشنواره تهران عمده ی فیلم های خوب نمایش داده شده ( هر چند گویا از فیلمی مخاطب ها راضی نبودند بغیر از گشت ارشاد )...منتظریم بگید حتما از فیلم ها ///
نفس عمیق ...
نمایه کاربر
jigsaw
کاربر فعال
کاربر فعال
تماس:

پست توسط jigsaw »

متاسفانه من از دیدن فیلم ها تو روزهای 5شنبه و جمعه محروم شدم ولی از امروز شروع کردم و سعی می کنم اکثر فیلم ها رو برم.
تا جایی که من از عده ای از دوستان پرسیدم از فیلم های "پذیرایی ساده" از مانی حقیقی و "پل چوبی"از مهدی کرم پور بیشتر تعریف میکردن ولی خودم هنوز ندیدم.
وفکر کنم فیلم بی خود وبی جهت از عبدالرضا کاهانی که ژانر کمدی سیاه داره وآقای عطاران توش بازی کرده باید خوب باشه و همچنین خوابم می آد از آقای عطاران
metanat
مدیر بخش هنری
مدیر بخش هنری
تماس:

پست توسط metanat »

jigsaw نوشته شده:متاسفانه من از دیدن فیلم ها تو روزهای 5شنبه و جمعه محروم شدم ولی از امروز شروع کردم و سعی می کنم اکثر فیلم ها رو برم.
تا جایی که من از عده ای از دوستان پرسیدم از فیلم های "پذیرایی ساده" از مانی حقیقی و "پل چوبی"از مهدی کرم پور بیشتر تعریف میکردن ولی خودم هنوز ندیدم.
وفکر کنم فیلم بی خود وبی جهت از عبدالرضا کاهانی که ژانر کمدی سیاه داره وآقای عطاران توش بازی کرده باید خوب باشه و همچنین خوابم می آد از آقای عطاران
بعــــــــــــــــــــــــله ...
خوابم میاد رضا عطاران که انتظار میره نامزد تو بخش های مختلف باشه و سوال این ِ که به اکبر عبدی تو بخش بهترین بازیگر زن بدن سیمرغ را یا بهترین بازیگر مرد ...: دی
بی خود بی جهت هم که یک کار متفاوت و فوق العاده است از این جهت که real time هست و 80 دقیقه متمادی یک زندگی و از این جهت میتونه خیلی عالی باشه
پذیرایی ساده هم که بعله ...دست گذاشتید روی فیلم های خوب و البته فیلم پیمان معادی هم که میگن اتفاق جشنواره هست و به تبع مشهد نمیاره ...ایشالارفتید ازش بگید ...
و خوشا به حال ِ شما که این فیلم ها را میبینید تو جشنواره و ما باید شب و روز به سایت جشنواره مشهد سر بزنیم و کامنت بگذاریم و خواهش کنیم که این ها را بیارن ...:(((((((((((((
نفس عمیق ...
metanat
مدیر بخش هنری
مدیر بخش هنری
تماس:

پست توسط metanat »

http://www.mashhadfajrfilm.com/post/109

برای دیدن برنامه ی فیلم های جشنواره مشهد و اطلاع از ساعات اکران به لینک بالا سر بزنید ...
نفس عمیق ...
metanat
مدیر بخش هنری
مدیر بخش هنری
تماس:

پست توسط metanat »

سامانه ی اطلاع رسانی پیام کوتاه نهمین جشنواره ی فیلم فجر مشهد همزمان با نخستین روز اکران فیلم ها راه اندازی شد. به گزارش روابط عمومی جشنواره ی فیلم فجر مشهد این سامانه با هدف اطلاع رسانی رویدادهای جشنواره همچنین ایجاد بستری برای ارتباط دو طرفه ی میان مخاطبان جشنواره و ستاد برگزاری ساماندهی شده است. علاقمندان به بهره مندی از خدمات پیام کوتاه این سرویس می توانند با ارسال یک پیامک به شماره 3000787878 ضمن عضویت در این سامانه، از فهرست فیلم های قابل اکران در هر روز مطلع شوند.
نفس عمیق ...
نمایه کاربر
Ruhollah
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

فیلم فجر

پست توسط Ruhollah »

چیزی که من از انونس های فیلم ها دیدم , این بود که فیلم های امروز فیلم های خوبی نیست.
metanat
مدیر بخش هنری
مدیر بخش هنری
تماس:

Re: فیلم فجر

پست توسط metanat »

Ruhollah نوشته شده:چیزی که من از انونس های فیلم ها دیدم , این بود که فیلم های امروز فیلم های خوبی نیست.

خوب اشتباه کردید ..چون ملکه به گفته ی منتقدا منتظر کلی نامزدی سیمرغ هست ...ما که ملکه امروز انتخاب کردیم برای دیدن ..فردا هم تلفن رییس جمهور ...
نفس عمیق ...
نمایه کاربر
Ruhollah
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

Re: فیلم فجر

پست توسط Ruhollah »

metanat نوشته شده:
Ruhollah نوشته شده:چیزی که من از انونس های فیلم ها دیدم , این بود که فیلم های امروز فیلم های خوبی نیست.

خوب اشتباه کردید ..چون ملکه به گفته ی منتقدا منتظر کلی نامزدی سیمرغ هست ...ما که ملکه امروز انتخاب کردیم برای دیدن ..فردا هم تلفن رییس جمهور ...
من حرفم رو پس میگیرم , آقا بریم ملکه رو ببینید , میگن هم کارگردانی , هم بازیگری , هم فیلم برداری و هم بهترین فیلم نامزد سیمرغ میشه.

ولی انونسش منو جذب نکرد.
metanat
مدیر بخش هنری
مدیر بخش هنری
تماس:

پست توسط metanat »

[CENTER]
[/CENTER]
[CENTER]نقدی بر فیلم "ملکه"[/CENTER]
[CENTER]
[/CENTER]
[CENTER]تصویر [/CENTER]
[CENTER] [/CENTER]

نویسندگان فیلمنامه: محمدرضا گوهری و محمدعلی باشه‌آهنگر/ بازنویسی نهایی و کارگردان: محمدعلی‌ باشه‌آهنگر/ تهیه‌کننده: سید ابوالقاسم حسینی/ مدیرفیلمبرداری: علیرضا زرین‌دست/ صدابردار: عباس رستگارپور/ طراح گریم: سعید ملکان/ طراح صحنه و لباس: عباس بلوندی/ جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی/ مدیرتولید: مهدی اکبری‌زادگان/ عکاس: امیرحسین شجاعی.
خلاصه داستان فيلم
ماه های پایانی جنگ در آبادان خلوت و تنهایی ماندگان در جنگ . سکوتی که به بازشناسی رفتار ها می انجامد سیاوش ، سیف اله ، امجد ، عیسی ، موسی با یاد جمشید ، آرش گونه شهر را حفظ می کنند و ...

چهارمین فیلم جنگی ِ محمد علی باشه آهنگر " ملکه " را دوست داشتم ، و رسالتش را که ساخت ده فیلم جنگی است را با این فیلم خوب حس کردم و شناخت او از الفبای جنگ در تک تک لحظات محسوس است .فیلمی که فهمیدنش مستلزم ِ داشتن ِ اطلاعات پایه از ادوات جنگ است ، اما با این وجود من ِ متولد 70 ای را که بویی از جنگ نبرده ام را جذب کرد و در لحظاتی از فیلم با دید نویی که به جنگ داشت مرا با فیلم ، همراه خود ساخت . گفتن مفاهیمی که نامش انسانیت است ، اخلاق است ، خوب و بد و تمام نسبیت هایی است که فکر خیلی هایمان را درگیر خود کرده است و هر کدام از بعد ِ نزدیک ِ وجودی مان به آن میپردازیم از سویی شاهین نجفی در آهنگ هایش و از سویی دیگر محمد علی باشه در فیلم هایش ، هر کدام از این اخلاق میگویند اما بُعدی که هر کدامشان در آن قدم زندند . فیلم از این جهت قابل ستایش است که مفهوم ملموس ِ مرگ و کشتن را در نگاه جنگی به من ِ مخاطب نشان میدهد و درگیر میکند. اما انسانیت چیز دیگریست شاید به زعم اوی ِ آشنا با جنگ ، و باز هم نسبیت آن قدر که فرمان آتش را سخت میسازد حتی در برابر آدم هایی که به مملکتت تجاوز کرده اند، و و قتی بحث مرگ است و لرزش های آخر بدن برای دمی زنده بودن دیگر فرمان آتش دادن کار آسانی نخواهد بود حتی اگر آن آدم ها دشمنت باشند . از آن جهت قابل ستایش است که مخاطب را بین راههای اگر میبرد و چرایی هایی که هر کس میتواند از دید خودش پاسخ گوی آن باشد و این که هر کدام حق کشتن دیگری را دارند و همان قدر حق کشتن ندارند و این ها تمام قوانین جنگ است که به سبب آن آدم ها را همان قدر که از انسانیت دور میکند در اثنای آن به انسانیت نزدیک میکند . و مفاهیم دیگری از جمله طبیعت دوستی که حیوان و انسان همه جزیی از این طبیعت هستند و حفط آن ها بخش اعظمی از حفظ این طبیعت خاکی است به همین جهت زنبور داری بعنوان یکی از علایق سیاوش( میلاد کی مرام ) در این فیلم به نمایش کشیده است که نگهبان زنبور هاست و حس حیوان دوستی دارد و همچنین به هم نوع انسان خود حتی اگر عراقی باشد کمک میکند تا جای خود کشی ، فرمان آتش برای او صادر کند . حضور پررنگ موجودات و دو مفهوم حفظ و یا از بین بردن آن ها در شروع فیلم مشهود است . و مفاهیم دیگر که مستلزم دیدن چند باره و چندباره ی این فیلم ِ خوب است .

اما به لحاظ ساختاری میتوان به فیلم برداری خوب علیرضا زرین دست که یکی از بهترین فیلمبرداران سینمای ایران است و نماهای جذاب ِ این فیلم اشاره کرد و همچنین القای حس جنگ که به پشتوانه ی حضور محمد علی باشه در روزهای جنگ در شهر پدر ی اش ، شوشتر است . موسیقی فیلم ساخته ی حسین علیزاده که به جهت کیفیت پایین سینماهای ما بیشتر از آن که حس خوب و عمیقی را به مخاطب بدهد در تیتراژ آغازی ِ فیلم ، حس تشویش و شلوغی را القا میکند و به طور کل موسیقی در این فیلم جز در چندین سکانس شنیده نمیشود . سکانسی که در دقیقه های 45 فیلم است و مربوط به اولین دیدبانی سیاوش( میلاد کی مرام) و برخورد خمپاره در زمین عراقی ها و حسی در راستای همان نسبیت که مرگ در هر حالت غم انگیز است را با بار ِ غم به گوش مخاطب میرساند حتی اگر مرگ برای دشمن باشد . و همچنین در سکانس های پایانی که گفتگوی جمشید ( مصطفی زمانی) و سیاوش( میلاد کی مرام ) ، که موسقی عمیقی بود اما به لحاظ ریتمی به زعم ِ من شباهت زیادی به موسیقی فیلم تنها دوبار زندگی میکنیم در سکانسی که مرد در برف قصد خودکشی دارد ، داشت . و به این جهت باعث شد صحنه ی آن فیلم را متصور شوم تا دنبال کردن صحبت های دونفره ی این دو نفر.

از نقاط قوت فیلم لحظات فراز و " بعد چه میشود فیلمنامه ای " در فیلم می باشد ، که با وجود ریتم کندِ در ابتدا ، در دقیقه های 30 فیلم و پیداشدن سیم تلفن و دنبال کردن آن توسط سیاوش مخاطب جذب نشده را به خود جذب میکند .
و از نقاط ضعف این فیلم میتوان به گریم بعضی از بازیگران ، انتخاب شاید نادرست بازیگر، بازی نه چندان خوب و شعاری ِ مصطفی زمانی، و هومن برق نورد ، تیتراز آغازی و پایانی ضعیف اشاره کرد .

دیالوگی از این فیلم که در ذهنم ماند و قابل تامل است :

"زنبور ِ عسل نیش میزنه ، اما بعد میمیره ...وقتی میدونه میمیره چرا نیش میزنه ؟...و زنبور ملکه نیش میزنه اما نمیمیره چون باید بمونه و باعث بارورسازی ِ کندو بشه ...."

و شاید این سوال پیش بیاید که زنبور ملکه برای چنین جنگی کیست ...؟!!!

با سپاس

متانت محبی
نفس عمیق ...
نمایه کاربر
jigsaw
کاربر فعال
کاربر فعال
تماس:

پست توسط jigsaw »

سلام دوباره
من امروز فیلم "بی خود و بی جهت"از عبدالرضا کاهانی رو دیدم که واقعا اسمی که روی فیلم گذاشتن شایسته فیلم انتخاب شده است.
درباره خود فیلم باید بگم که بازیگرهای این فیلم بسیار زیبا در قالب نقش های خود بازی کردن.
از بازی خوب و زیبای رضا عطاران و پانته آ بهرام و نگارجواهریان نمیشه گذشت.
در این فیلم کاملااسترس محدودیت زمانی را برای انجام هدفی که بازیگران در تکاپوی انجام آن بودن به بهترین وجه به مخاطب القا می کرد ودر طول فیلم کارگردان سعی کرده بود یک سری پیام های اخلاقی امروزه جامعه را بیان کند.
در مورد کادر تصاویر کاملا وجهه ی عکاس گونه بکار گرفته شده بود اما بطور کلی فیلم در خور توجهی بود و من به این فیلم امتیاز متوسط دادم. تصویر
metanat
مدیر بخش هنری
مدیر بخش هنری
تماس:

پست توسط metanat »

jigsaw نوشته شده:سلام دوباره
من امروز فیلم "بی خود و بی جهت"از عبدالرضا کاهانی رو دیدم که واقعا اسمی که روی فیلم گذاشتن شایسته فیلم انتخاب شده است.
درباره خود فیلم باید بگم که بازیگرهای این فیلم بسیار زیبا در قالب نقش های خود بازی کردن.
از بازی خوب و زیبای رضا عطاران و پانته آ بهرام و نگارجواهریان نمیشه گذشت.
در این فیلم کاملااسترس محدودیت زمانی را برای انجام هدفی که بازیگران در تکاپوی انجام آن بودن به بهترین وجه به مخاطب القا می کرد ودر طول فیلم کارگردان سعی کرده بود یک سری پیام های اخلاقی امروزه جامعه را بیان کند.
در مورد کادر تصاویر کاملا وجهه ی عکاس گونه بکار گرفته شده بود اما بطور کلی فیلم در خور توجهی بود و من به این فیلم امتیاز متوسط دادم. تصویر
چقدر دوست دارم این فیلم را ببینم و یقین دارم مشهد نمیاره ... تصویر و لی انصافا متوسط کم نیست واسه این فیلم کمه هــــــــا !!!!!!!

مرسی از این فیلم گفتید ...
نفس عمیق ...
ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان