زلزله تلخ

ارسال پست
نمایه کاربر
amin
کاربر ویژه
کاربر ویژه
محل اقامت: bojnord
Been thanked: 1 time
تماس:

زلزله تلخ

پست توسط amin »

همانطور که هممون مطلع شدیم چند روز پیش بر اثر وقوع زلزله در استان آذربایجان شرقی متاسفانه 250 نفر از هموطنان مان جان خودشون رو از دست دادند

تصویر

تصویر

تصویر

و این در حالی ست که صداوسیما ایران کمترین پوشش خبری رو در این زمینه داشته و حتی بجای اعلام عزا عمومی در همون شب و شب های بعد از شبکه سه سیما مجموعه خنده بازار نمایش داده میشود و در حالی که تعدادی از هموطنانمون در زیر آوار در حال جان دادن بودن شرکت ایرانسل طی تبلیغاتی واسه بهسازی عتبات عالیات خواهان کمک های مردمی میشه!
پدر علم زلزله شناسی ایران پروفسور بهرام عکاشه پس از وقوع این حادثه غم انگیز اعلام میکنه که در هیچ جای دنیا بر اثر وقوع زلزله 6 ریشتری تلفاتی به جا نمیاد و ما باید شاهد ساختن مجتمع های مسکونی از طرف ایران برای کشورهایی مثل لبنان و... باشیم!
به احترام روح درگذشتگان این حادثه تلخ شما رو به یک دقیقه سکوت دعوت میکنم.
هوا را پنجه میسایم میبینی
نفس اطراف دستانم پیدا نیست
صدایی از درون با من میگوید
شروع فصل بی رحم تنهایست...
نمایه کاربر
amin
کاربر ویژه
کاربر ویژه
محل اقامت: bojnord
Been thanked: 1 time
تماس:

Re: زلزله تلخ

پست توسط amin »

آخرین خبرها از زلزله شمال غرب کشور: افزایش کشته ها و مجروحان / ابراز نگرانی از ادامه حرکت گسل ها
آمار کشته شدگان و مجروحان زمین لرزه شمال غرب کشور همچنان رو به فزونی است.

به گزارش خبرنگار عصرایران ، گروه های امداد که به مناطق زلزله زده در آذربایجان شرقی عزیمت کرده اند ، از خرابی های گسترده به ویژه در اهر و مدر مناطق روستایی خبر می دهند که باعث مرگ تعداد زیادی از هموطنانمان شده است.

بر اساس آمارهای اعلام شده توسط مقامات رسمی ، تا لحظه مخابره این خبر ، کشته شدن 180 نفر تأیید شده است. از این تعداد ، 108 جسد تحویل پزشکی قانونی شده است. کشته شدگان عمدتاً از شهرستان های اهر ، ورزقان و هریس هستند.

همچنین تاکنون بیش از 1500مجروح شمارش شده اند. این افراد کسانی هستند که توسط مراکز رسمی مورد درمان قرار گرفته اند و در واقع ، تعداد مجروحان بیش از این است. از این تعداد ، 700 تن از مجروحانی که اوضاع وخیم تری داشتند در 22 بیمارستان ارومیه ، تبریز و اردبیل بستری شده اند و بقیه در مراکز درمانی مناطق حادثه دیده تحت درمان قرار گرفته اند.

با توجه به این که تا کنون تعدادی از مجروحان در بیمارستان ها جان خود را از دست داده اند ، این نگرانی وجود دارد که آمار کشته شدگان ، باز هم افزایش یابد.

چندین زلزله که بزرگ ترین آنها شش و چهار دهم ریشتر بود ، بعد از ظهر امروز مناطق وسیعی را در سه استان آذربایجان شرقی ، غربی و اردبیل لرزاند. هم اکنون بخش قابل توجهی از جمعیت این استان ها از بیم ادامه زمین لرزه های زنجیره ای امروز در مناطق بیرون از شهر و پارک ها به سر می برند.

استمرار حرکت گسل‌ها نگران‌کننده است

در همین حال معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران وزارت کشور اعلام کرد: ما نگران وضیعت گسل‌ها هستیم چرا که این گسل‌ها در حال تعریض هستند.

اکبرپور با تأکید براینکه آماده‌باش نسبی به استان‌های همجوار آذربایجان شرقی داده شده، گفت: استمرار حرکت گسل‌ها نگران‌کننده است.

مین لرزه عصر روز شنبه شهرستان های اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی تاكنون 36 پس لرزه داشته است که این امر نگرانی مستمر مردم را در پی داشته است.
پیش بینی می شود پس لرزه ها 24 الی 48 ساعت ادامه یابد.

عملیات نجات ادامه دارد

جمعیت هلال احمر اعلام کرد که با برپایی 3 هزار چادر 16 هزار زلزله‌زده را اسکان موقت داده است. همچنین تا کنون صدها نفر ، زنده از زیر آوارها بیرون آورده شده و نجات پیدا کرده اند. از آنجا که 24 ساعت نخست بعد از زلزله برای افراد زیر آوار مانده حیاتی است ، برای تسریع در عملیات نجات ، 15 تیم "سگ زنده یاب" به مناطق آسیب دیده اعزام شده اند.

مهمترین مشکلی که اکنون کار امداد و نجات مصدومان زلزله آذربایجان شرقی را با مشکل مواجه کرده است، تاریکی هواست و متأسفانه هنوز تعدادی از زلزله زدگان زیر آوار هستند اما به علت تاریکی هوا پیدا کردن آنها بسیار مشکل است. هلی کوپترهای امداد هم با تاریک شدن هوا ، قادر به پرواز موثر نیستند.

ترافيك سنگين در محور اهر- تبريز

براساس گزارش پليس راه‌ کشور، در پي زلزله عصر روز شنبه استان آذربايجان شرقي در حال حاضر بار ترافيكي محور "اهر ـ تبريز" سنگين است.
پليس راه كشور از رانندگان خواست كه از مسيرهاي جايگزين استفاده كنند و با ماموران راهنمايي و رانندگي همكاري لازم را داشته باشند.

همچنین راه ارتباطي از تبريز به اهر (15 كيلومتري اهر) به علت تخريب قطع است كه آمبولانس‌ها مجبور شدند از مسير مشكين‌شهر به ورزقان بروند.

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
هوا را پنجه میسایم میبینی
نفس اطراف دستانم پیدا نیست
صدایی از درون با من میگوید
شروع فصل بی رحم تنهایست...
نمایه کاربر
MOHSEN
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط MOHSEN »

تقدیم به آنها که در غم ازدست دادن عزیزان و عشق و یارشان و اوارگی سرگردانند . عزیزان آذری زلزله دیده
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
امشب با اندوهی بس سترگ در پشت رخوت دلتنگی سر بر شانه قلمم نهاده ام و احساس میکنم خون در رگانم ایستاده است . سراسر روحم مه آلود گشته و ناله بر دندانهایم چسبیده است . و غم دارد قلبم را ذره ذره می خورد و اشگ به تندی بر گونه هایم قدم میزند . آوند های متخلخل زندگی ام از لحظات زمستانی عمر لبریز شده اند و بدینسان است که سرنوشتم طعم طلاطم می دهد و من تنها میتوانم درد را تکلم کنم و به تبی که هر شب به تنم در می زند صدای گریه ام را ببخشم ......
امشب چشم عشق پف کرده است و از چشم های آبی امید قطره قطره نوحه فرو میریزد و اندوه از روحم زبانه میکشد و ناله در نایم گره میخورد و اشکم شعله میکشد و تمام پیراهن های گریه ام خیس شده است ....
آه ای عشق کجایی کاش امشب به تسلایم بیایی که در قلبم هزار مرثیه شعله ور است و دیگر برای گریه کردن توانی نمانده است . ....
آه ای دل ابری من . دیشب ( شب قدر قبل ) تا ته بن بست بغض با هم رفتیم و تنها تو دیدی که یک کوه ناله بر لبانم تراکم کرده بود . من آنجا غم هایم را یک به یک برایت شمردم و از دردهایم برایت صحبت کردم . تنها به تو گفتم که به خام خواری غم عادت کرده ام . همانگونه که به گم شدن در خود سالهاست عادت کرده ام . من تو را در آنجا به بهترین هم نشین خویش . اشک . معرفی کردم و او برایت گفت که دیگر برایم گلی باقی نمانده است تا در انتظار بهار و شکوفه و باران باشم . آخر تمامی خنده های بهاری ام در این تابستان پاییزی پژمردند و جز چشمی اشک آلود دیگر برایم هیچ چیز باقی نمانده است .....
آه ای دل ابری من . دیشب که یک قصیده اشک گریه کردم . تاول تبم در حال ترکیدن بود . امشب که لاشخورهای غم به قلبم حمله ور شده اند فکر میکنم .....
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
22/5/91 کیا حیدری
پسر خاله عزیزم.
محسن معصوم زاده، نه محسن است نه معصوم زاده
نمایه کاربر
MOHSEN
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط MOHSEN »

تصویر

یا...
یا...
یا خدا!
نمایه کاربر
MOHSEN
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط MOHSEN »

امام جمعه قم سعیدی: دانشمندان ما باید تحقیق کنند، ببینند در این موقعیت حساس واقعا این حادثه اذربایجان زمین لرزه بوده، که سرمنشاء ان فساد و بی حجابی است، یا از طرف استکبار و صهیونیزم یک نوع حمله نظامی یا یک زلزله سیاسی به ما وارد شده است.

http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-s ... 8935_n.jpg

ای خدا بسه ،فقط تمومش کن.

آآآآآآآآآآآآی مردم دنیا، ما با اینا نیستیم ،یعنی اینا با ما نیستن.
نمایه کاربر
MOHSEN
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط MOHSEN »

http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-s ... 2777_n.jpg

درباره این من هیچ حرفی ندارم، خودتون نظر بدین.
نمایه کاربر
vahid
مدير بخش مهندسی برق
مدير بخش مهندسی برق
محل اقامت: شیروان
تماس:

پست توسط vahid »

رندان تشنه لب را آبی نمی‌دهد کس
گویی ولی شناسان رفتند از این ولایت

در زلف چون کمندش ای دل مپیچ کان جا
سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت

...

در این شب سیاهم گم گشت راه مقصود
از گوشه‌ای برون آی ای کوکب هدایت

از هر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود
زنهار از این بیابان وین راه بی‌نهایت

ای آفتاب خوبان می‌جوشد اندرونم
یک ساعتم بگنجان در سایه عنایت
خدایا
از تو ممنونم . . .
Tohid
کاربر عادی
کاربر عادی
محل اقامت: gorgan
تماس:

پست توسط Tohid »

من هم این حادثه ی دلخراش رو به مردم مصیبت دیده ی اذربایجان تسلیت میگم و از خداوند متعال برای بازماندگان این حادثه صبر جزیل خواستارم.
همیشه مردم ایران انسان دوستی خودشون رو در همه جا به خصوص هنگام وقوع بلایای طبیعی نشون دادند و در زلزله ی اخیر اذربایجان یکبار دیگه شاهد این اتفاق بودیم و فکر میکنم یک تشکر هم باید از این مردم دلسوز و فداکار به عمل بیاد.
اما چند تا نکته میخواستم بگم :
اول در مورد پوشش خبری صدا و سیما ! من خیلی اهل دیدن تلویزیون نیستم ولی میشه یه شبکه سراسری رو به من معرفی کنید که تو اخبارش در مورد این زلزله گزارشی پخش نکرده باشه یا حتی تو یکی از ساعات پخشش راجع به این حادثه خبری نداشته باشه ؟ به نظر شما این چند روز تیتر اصلی اخبار چی بوده ؟؟ اگر هم منظورتون اون چند ساعت اوله زلزلست که چرا دوربین های صدا و سیما تو صحنه حاضر نبودن که خوب شاید یه دلیلش خرابی راهها بوده تا جایی که حتی خود امداد رسانها با هلیکوپتر به کمک مردم میرفتن !

دوم ، راستش من همون شب رو یادم نیست که خنده بازار پخش شد یا نه اما تا جایی که یادمه تو تلویزیون به صورت زیر نویس اعلام شده بود : " برنامه خنده بازار امشب و فردا شب به علت زلزله ی اذربایجان پخش نخواهد شد " البته متنش دقیقا یادم نیست اما محتواش همین بود !!!! حالا نمیدونم دیگه صدا سیما به قولش عمل کرد یا نه ؟؟!! راستی اینم خالی از لطف نیست که یکی از بازیگرای مجموعه خنده بازار هم برای امداد رسانی به مناطق اسیب دیده رفته بود !

سوم ، اینکه ایرانسل برای بهسازی عتبات تبلیغات میکنه ، تا جایی که یادمه برمیگرده به قبل از این حادثه ی دلخراش !!! ربطی هم به این حادثه نداره ، اگرم نگرانی بابت اینه که یه وقت با عدم تبلیغات کمک های مردمی به اسیب دیدگان نرسه ، فکر میکنم صداوسیما اونقدر خوب این مسئله رو پوشش داده که همه ی کسانیکه بخوان کمک بکنن مطلع شده باشند ! میتونیم نتیجه ی این اطلاع رسانی رو در صف 600 نفری اهدای خون برای زلزله زدگان ببینیم اونم تو ماه مبارک رمضان .

اما در مورد اینکه خانه های اون منطقه و بقیه مناطق ایران دارای استحکام کافی نیستند حق با جناب اقای پروفسور عکاشه هستش و مسئولین باید این کوتاهی در خدمت خودشون رو جبران کنند.

البته خوب بود یه کم از زحماتی که برای این مردم مصیبت دیده کشیده شد گفته بشه ، مثلا حضور ورزشکاران المپیک کشور مثل احسان حدادی و دیگر اهالی جامعه ورزش و اعطای جوایز دریافتیشون به زلزله زدگان ، حضور وزارای دولت و تخصیص وام بلاعوض و ... ، بازدید رییس مجلس به همراه برخی نمایندگان ، کمک رسانی های خود جوش مردمی که بیانگر رافت قلبی مردم دلسوز ایران بود و خیلی چیزهای دیگه که هممون از تو اخبار شنیدیمو نمیخوام تکرار کنم !!!

البته ایراد هایی که گرفته شده بود نشانگر حس همنوع دوستی مردم ماست که همیشه خواستار یاری به مصیبت دیدگان به بهترین نحو ممکن هستند !! و این گله ها و شکایات از برخی کاستی ها نشات گرفته از رافت قلبی دوستان بوده است.
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
محل اقامت: مشهد
تماس:

پست توسط Cyrus »

Tohid نوشته شده: اول در مورد پوشش خبری صدا و سیما ! من خیلی اهل دیدن تلویزیون نیستم ولی میشه یه شبکه سراسری رو به من معرفی کنید که تو اخبارش در مورد این زلزله گزارشی پخش نکرده باشه یا حتی تو یکی از ساعات پخشش راجع به این حادثه خبری نداشته باشه ؟ به نظر شما این چند روز تیتر اصلی اخبار چی بوده ؟؟ اگر هم منظورتون اون چند ساعت اوله زلزلست که چرا دوربین های صدا و سیما تو صحنه حاضر نبودن که خوب شاید یه دلیلش خرابی راهها بوده تا جایی که حتی خود امداد رسانها با هلیکوپتر به کمک مردم میرفتن !
یعنی واقعا ممکنه همچین اتفاقی بیفته که سوال می کنی "میشه یه شبکه سراسری رو به من معرفی کنید که تو اخبارش در مورد این زلزله گزارشی پخش نکرده باشه یا حتی تو یکی از ساعات پخشش راجع به این حادثه خبری نداشته باشه ؟ "
بحث راجع به کم و کیف خبر بود، نه وجود و عدم وجودش.
باعث تاسفه که باید راجع به وجودش بحث کنیم.
Tohid نوشته شده: سوم ، اینکه ایرانسل برای بهسازی عتبات تبلیغات میکنه ، تا جایی که یادمه برمیگرده به قبل از این حادثه ی دلخراش !!! ربطی هم به این حادثه نداره ، اگرم نگرانی بابت اینه که یه وقت با عدم تبلیغات کمک های مردمی به اسیب دیدگان نرسه ، فکر میکنم صداوسیما اونقدر خوب این مسئله رو پوشش داده که همه ی کسانیکه بخوان کمک بکنن مطلع شده باشند ! میتونیم نتیجه ی این اطلاع رسانی رو در صف 600 نفری اهدای خون برای زلزله زدگان ببینیم اونم تو ماه مبارک رمضان .
درسته که ایرانسل از خیلی وقت پیش این پیام ها رو میداد، اما به نظرت چرا هنوز که هنوزه پیامی برای کمک به زلزله زده ها نداده؟؟ الان مسئله بازسازی عتبات واجب تره یا این حادثه؟؟
نمیگم پیام کمک به بازسازی عتبات رو نده، شاید یه عده دوس دارن کمک کنن، اما یه مقایسه بین این دو انجام بده. ببین کدوم تو اولویته؟؟

کاشکی یه عکس از همون صف 600 نفری میذاشتی میدیدیم بیشتر از 90-80 درصدشون همون بچه سوسولایی هستن که صبح تا شب پای فیسبوک میشینن و سال به سال رنگ تلویزیون رو نمیبینن.

Tohid نوشته شده: اما در مورد اینکه خانه های اون منطقه و بقیه مناطق ایران دارای استحکام کافی نیستند حق با جناب اقای پروفسور عکاشه هستش و مسئولین باید این کوتاهی در خدمت خودشون رو جبران کنند.

حتما این کارو می کنن، یعنی یک عمره که دارن کوتاهی ها رو جبران می کنن.
Tohid نوشته شده: البته خوب بود یه کم از زحماتی که برای این مردم مصیبت دیده کشیده شد گفته بشه ، مثلا حضور ورزشکاران المپیک کشور مثل احسان حدادی و دیگر اهالی جامعه ورزش و اعطای جوایز دریافتیشون به زلزله زدگان ، حضور وزارای دولت و تخصیص وام بلاعوض و ... ، بازدید رییس مجلس به همراه برخی نمایندگان ، کمک رسانی های خود جوش مردمی که بیانگر رافت قلبی مردم دلسوز ایران بود و خیلی چیزهای دیگه که هممون از تو اخبار شنیدیمو نمیخوام تکرار کنم !!!
بله خوب بود،
حضور غیر مسئولین قدردانی داره، اما مسئولین باید وظیفه شون رو انجام بدن. ( که یادم نمیاد هیچ وقت درست انجام داده باشن )
من به جز آبی نگاهت؛ آسمانی نمی شناسم...
Tohid
کاربر عادی
کاربر عادی
محل اقامت: gorgan
تماس:

پست توسط Tohid »

اینکه ایرانسل در مورد این حادثه هیچ پیامی نداده کاملا درسته و باید این مسئله رو نقدش کرد ، بیایم بگیم که وظیفه ی این شرکت اظهار پیام تسلیت و همدردی با مردم داغ دیده ی اذربایجان هست که در این امر کوتاهی کرده !!!!!
اما ربط دادن بهسازی عتبات به عدم اطلاع رسانی ایرانسل برای زلزله زدگان یک عمل ناشایست برای استفاده از احساسات مردم در این شرایط هستش.
اگر ما با بهسازی عتبات مشکل داریم یه پست دیگه بزاریم و اونو به این حادثه ربطش ندیم ، بعد هر کسی بیاد نظر خودشو راجع به اون موضوع بگه !
خلاصه ی حرفم : بدون اوردن نام عتبات هم میشد ایرانسل رو زیر سوال برد.

خوب بود این متن رو کاملتر میخوندید : " و این در حالی ست که صداوسیما ایران کمترین پوشش خبری رو در این زمینه داشته " . بله نباید راجع به وجود یا عدم وجودش بحث کرد حق با شماست اما واقعا صدا و سیما کمترین پوشش خبری رو در این زمینه داشته ؟ دوباره باید سوالم رو بپرسم ، کدوم یکی از خبرهای سراسری تلویزیون در مورد اطلاع رسانی از اوضاع مردم اذربایجان کوتاهی کرده ؟ الان که تیتر اول خبری کشور اذربایجان هستش و البته باید هم باشه چون وظیفشونه !! اما من نمیدونم با اینکه پوشش خبری صدا و سیما تو این قضیه قابل قبول بوده ، چرا غیر منصفانه قضاوت میکنیم ؟؟

در مورد بچه هایی هم که تو فیس بوک با هم قرار گذاشتند جهت رفتن به بانک خون برای اهدا به مجروحین باید ازشون تشکر کرد ، ظاهر ادما هم هیچ ربطی به پاک بودن قلبشون نداره و به نظر من همین موضوع اهدای خون نشون دهنده ی انسانیت اون بچه هایی هستش که بهشون لقب " سوسول " رو میدن !
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
تماس:

پست توسط Cyrus »

Tohid نوشته شده:اینکه ایرانسل در مورد این حادثه هیچ پیامی نداده کاملا درسته و باید این مسئله رو نقدش کرد ، بیایم بگیم که وظیفه ی این شرکت اظهار پیام تسلیت و همدردی با مردم داغ دیده ی اذربایجان هست که در این امر کوتاهی کرده !!!!!
اما ربط دادن بهسازی عتبات به عدم اطلاع رسانی ایرانسل برای زلزله زدگان یک عمل ناشایست برای استفاده از احساسات مردم در این شرایط هستش.
اگر ما با بهسازی عتبات مشکل داریم یه پست دیگه بزاریم و اونو به این حادثه ربطش ندیم ، بعد هر کسی بیاد نظر خودشو راجع به اون موضوع بگه !
خلاصه ی حرفم : بدون اوردن نام عتبات هم میشد ایرانسل رو زیر سوال برد.
حرفت کاملا درسته، ما نباید این دو تا موضوع را با هم قاطی کنیم.
شما میگی برای هر کدوم از این موضوع ها ایرانسل باید پیام میداده ( در اولویت یکسان )، اما در رابطه با آذربایجان کوتاهی کرده ، باید جبران کنه. این قضیه هیچ ربطی هم به پیام های ایرانسل راجع به بازسازی عتبات نداره و اون ها همچنان باید انجام شه.
اما من میگم این اولویت یکسان رو کی مشخص کرده؟؟ از من کسی پرسیده که کدومشون برام مهم تره؟؟ از شما پرسیدن؟؟
از این مثل ملموس تر دیگه پیدا نمیشه که چراغی که به خونه رواست به مسجد حرومه
باور کن توحید جان حرص آدم در میاد.
تو فرض کن یک پدر بین بچه ی خودش و بچه ی همسایه فرقی نذاره؛ بدتر از اون زمانی که پسر خودش توی موقعیت خیلی فجیع تری گیر افتاده باز هم کوتاهی کنه و به کمک خودش به پسر همسایه ادامه بده. الان مشکل کمک کردن به پسر همسایه نیست، مشکل اولویت بندی بین اینهاست. اولویتی که من و شما مشخص نکردیم.
Tohid نوشته شده: خوب بود این متن رو کاملتر میخوندید : " و این در حالی ست که صداوسیما ایران کمترین پوشش خبری رو در این زمینه داشته " . بله نباید راجع به وجود یا عدم وجودش بحث کرد حق با شماست اما واقعا صدا و سیما کمترین پوشش خبری رو در این زمینه داشته ؟ دوباره باید سوالم رو بپرسم ، کدوم یکی از خبرهای سراسری تلویزیون در مورد اطلاع رسانی از اوضاع مردم اذربایجان کوتاهی کرده ؟ الان که تیتر اول خبری کشور اذربایجان هستش و البته باید هم باشه چون وظیفشونه !! اما من نمیدونم با اینکه پوشش خبری صدا و سیما تو این قضیه قابل قبول بوده ، چرا غیر منصفانه قضاوت میکنیم ؟؟
خب به نظر شما قابل قبول بوده، اما به نظر من و خیلی آدم های دیگه نبوده. تو پست بعدی نظر اون خیلی آدم های دیگه رو هم با منبع میارم برات.
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
تماس:

پست توسط Cyrus »

تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۷
عصر ایران ؛ مهدی قدیمی - سه روز قبل دنیا بر سر اهالی اهر و ورزقان و روستاهای اطراف خراب شد و زلزله ای که خبرش در رسانه های خارجی بیش از رسانه ملی نمود داشت، جان صدها تن از هموطنانمان را گرفت. اما آنچه بر تلخی این حادثه افزود، عملکرد برخی مسئولان و در راس آن ها صدا و سیما در رابطه با زلزله اهر و ورزقان بود. عملکردی که پس از انتقادات وسیع سطح جامعه، مورد دفاع مسئولان صدا و سیما قرار گرفت تا توجیهات پر تناقض مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما، نمکی باشد بر زخم وجدان مجروح جامعه.
درحالیکه نوع پوشش خبری این حادثه توسط صدا و سیما با حوادث مشابه نظیر سیل پاکستان و قحطی سومالی و ... قابل مقایسه نبود، روزنامه ها و سایت های خبری رسالت خبر رسانی در این باره را به دوش کشیدند و شبکه های اجتماعی فضای مجازی نیز برای جمع آوری کمک های مردمی فعال شدند.

اما در این میان و به موازات حضور کمرنگ صدا و سیما در ماجرای زلزله ورزقان، شامگاه یکشنبه یعنی نزدیک به سی ساعت پس از وقوع زلزله، رسانه ملی اقدام به پخش برنامه طنز "خنده بازار" کرد و خشم ایرانیانی را که در عزای قربانیان زلزله سوگوار بودند،بر انگیخت.

اما این پایان هنر نمایی های مسؤولان صدا و سیما نبود. چرا که "سید تقی سهرابی" ، مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما در توجیه این اقدام ، دلایلی ذکر کرد که هیچ عقل سلیمی را قانع نمی کند. او در گفتگو با خبر آنلاین در خصوص پخش برنامه خنده بازار از شبکه 3سیما گفت: جواب این سوال را مدیر شبکه باید بدهد اما باید بگویم که زلزله یک حادثه غیر مترقبه است و شاید اگر مسئولین کنداکتور شبکه 3 از این حادثه مطلع بودند این برنامه را پخش نمی کردند. به هر حال امروز تکرار این برنامه از کنداکتور شبکه 3حذف شد ومطمئنا هیچ تعمدی در این کار وجود نداشته است.

آقای سهرابی به گونه ای از بی اطلاعی مسئولان کنداکتور شبکه 3 سخن می گوید که گویا برنامه خنده بازار همزمان با وقوع زلزله روی آنتن رفته است. در حالی که زلزله بعد از ظهر روز شنبه به وقوع پیوسته و برنامه خنده بازار شامگاه یکشنبه پخش شده است.

اما اگر این ادعای آقای مدیرکل را هم بپذیریم ، آنگاه باید به قصور بزرگتر سازمان صدا و سیما اعتراض کنیم. قصور در امر اطلاع رسانی درباره زلزله که باعث شده کارمندان و مسئولان صدا و سیما ، سی ساعت پس از وقوع زلزله از این حادثه بی خبر باشند و برنامه خنده بازار را روی آنتن ببرند. این که عذر بدتر از گناه است!

اما جالب تر اینکه آقای سهرابی در بخش دیگری از سخنانش ، انتقادات نسبت به پوشش خبری زلزله را نشانه "کم لطفی رسانه ها" خوانده و در تشریح تلاش های صورت گرفته برای پوشش این حادثه گفته است: "زلزله در ساعت 17:15 و در وسعت 6.2 ریشتر رخ داد و درست یک دقیقه بعد از این حادثه رادیو آذربایجان این خبر را در گفت و گویی که با مدیریت بحران آذربایجان شرقی داشته تائید می کند و بلافاصله سه اکیپ خبری به مناطق زلزله زده اعزام می شوند و بچه های رادیو در ورزقان و در آن شرایط سخت رادیو امید را با قدرت 10کیلو وات و در شعاع 35کیلومتری راه اندازی می کنند و روی موج اف ام قرار می دهند و در ساعت 19 شبکه استانی آذربایجان شرقی برنامه افطار خود را به این موضوع اختصاص می دهد و چیزی حدود 120 دقیقه برنامه ویژه می رود و در همان ساعات اولیه اولین تصاویر به تهران نیز فرستاده می شود و شبکه خبر اولین خبر را بصورت زیر نویس روی شبکه قرار می دهد و پس از آن با ارتباط مستقیم در بخش های مختلف خبری خبر های زلزله به مردم داه می شود و خبرنگاران زیادی به این مناطق اعزام می شوند وضمنا معاون سیما در این استان در برنامه سحر با نام عصر همدردی حاضر شده و با مردم اظهار همدردی می کند که این برنامه ویژه هم در حدود 120دقیقه بوده است و همین طور بخش های خبری سیما در ساعات مختلف گزارش های تازه ای را در باکس خبری خود قرار داده که نوارهای آن نیز موجود است واین تصاویر در حدود 15بسته خبری بوده است."

مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما که اعلام خبر زلزله از رادیو استانی آذربایجان را به معنای اطلاع رسانی فوری قلمداد می کند و از راه اندازی یک شبکه رادیویی به نام "امید" خبر می دهد، بهتر است از همکاران خود به عنوان مسئولان صدا وسیما سوال کند که چرا با وجود سطح وسیع اطلاع رسانی در شبکه رادیویی امید، رادیو استانی آذربایجان، زیرنویس های شبکه خبر و حتی گزارش های ویژه ای که نوارهای آن نیز موجود است، از وقوع زلزله بی خبر بوده اند و برنامه خنده بازار را در کنداکتور پخش شبکه 3 قرار داده اند!

وانگهی ، راه اندازی رادیو امید در منطقه زلزله زده و در شعاع 35 کیلومتری که اطلاع رسانی فوری در سطح ملی محسوب نمی شود و مگر این همه شبکه رادیویی و تلویزیونی با بودجه های هنگفت فعالیت نمی کنند و وظیفه اطلاع رسانی فوری و لحظه به لحظه ندارند که آقایان رادیو نیم بندی به نام امید در یک شعاع کوچک راه اندازی کرده اند و آن را نشانه اطلاع رسانی ملی و سریع خود می دانند؟ مزید اطلاع مدیران صدا و سیما ، کشور ایران ۱٬۶۴۸٬۱۹۵کیلومتر مربعوسعت دارد که خیلی بیشتر از 35 کیلومتر آقایان است!

واقعاً مسوولان صدا و سیما با چه رویی سخن از اطلاع رسانی سریع می کنند در حالی که برخی شبکه های ماهواره ای ، زودتر از آنها اخبار و تصاویر زلزله را مخابره کردند. آن وقت آقایان به جای عذرخواهی به خاطر سرعت لاک پشتی شان ، می گویند که چند ساعت بعد تصاویر رسید و شبکه خبر هم زحمت کشید و در حد "زیر نویس" اطلاع رسانی کرد ، گو این که از بارش تگرگ در هرات یا تساوی دو تیم گمنام فوتبال خبر می دهد!

جالب توجه این که به اعتراف مدیر روابط عمومی سیما ، بخش عمده ای از برنامه های صدا و سیما ، صرفاً در خود استان آذربایجان شرقی بوده است و نه در بخش های فرااستانی و ملی!

وی در ادامه اظهارات خود همه انتقادات رسانه های مختلف به عملکرد سازمان متبوعش را ناشی از یک خبر اشتباه دانسته و گفته است: "می خواهم گلایه ای از بعضی از رسانه ها داشته باشم چراکه بعضی از آن ها در حق صدا و سیما کم لطفی کرده و تیتر هایی زدند که جالب نبودند وحق مطلب را آن طور که باید به جا نیاوردند باید بگویم اخلاق حرفه ای و اطلاع رسانی حکم می کند که تا خبری موثق نشده نباید آن را تائید کرد ومتاسفانه وقتی خبر گزاری ای خبری را اشتباه منتشر می کند بقیه هم همان خبر اشتباه را کپی می کنند."

سخنان آقای سهرابی که علاوه بر نپذیرفتن مسئولیت خطای سازمان صدا و سیما ، با توجیهات متناقض خود شعور مخاطبان را نیز به سخره گرفته، به همین جا ختم نمی شود و آقای مدیر کل درباره انتقادات نمایندگان و رئیس مجلس از عملکرد صدا و سیما هم می گوید: "ما درست یک ساعت بعد از این حادثه رادیو امید را راه اندازی کردیم وبرنامه های ویژه رفتیم و فکر می کنم انتقاد هایی که شده ناشی از بی اطلاعی است. بچه های صدا و سیما تلاش خود را کرده اند و نباید تلاش های آن ها را نادیده بگیریم."

آقای مدیرکل که فکر می کند مردم، روزنامه ها، سایت ها ، نمایندگان مجلس و رئیس مجلس بر اثر "بی اطلاعی" از خدمات صدا وسیما به این سازمان انتقاد می کنند، آیا لحظه ای اندیشیده است که همه از صدا و سیما انتظار اطلاع رسانی دارند و وقتی خود آقای مدیر کل معتقد است که هیچ کس از کاری که صدا و سیما کرده ، اطلاع ندارد، با چه رویی از اطلاع رسانی صدا و سیما سخن می گوید؟ صدا و سیمایی که اعتراف دارد نتوانسته حتی عملکرد خود را نیز اطلاع رسانی کند.

"رسانه ملی" ام آرزوست!

**سیروس: به حق اسمش رو گذاشتن رسانه ی مــــیـــلی. کلا مملکته مـــیـــلـی.

منبع
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
تماس:

پست توسط Cyrus »

۲۴ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۴
در نزد اهل رسانه، خبرنگاران و روزنامه نگاران و نیز از دید صاحب نظران و اساتید علم روزنامه نگاری اخباری حوادث غیرمترقبه مانند زلزله، هواپیما ربایی، سیل، سوانح هوایی، ریلی و تصادفات جاده به ویژه در ابعاد ملی و بین المللی همواره مورد توجه مردم و رسانه ها بوده و به لحاظ جایگاه و ارزش خبری بالای ان، هر رسانه به فراخور ظرفیت های سازمانی و حرفه ای نسبت به پوشش رویدادهایی از این دست و با اولویت خبری اقدام می کند.

درجهان امروز ارتباطات و دنیای مجازی کمتر رسانه ای را می توان یافت که نسبت به موضوعات و اخبار حوادث غیر مترقبه پیرامونی خود آن هم درسطح ملی بی تفاوت باشد و یا ازکنار آن به سادگی بگذرد و در مظان اتهام و انتقاد و اعتراض مخاطبان نباشد.

اخبار و رویدادهای حادثه‌ای مانند زلزله به لحاظ ماهیت و بار اجتماعی و عاطفی آن که عموماً با خسارت جانی و بعضاً خرابی های گسترده همراه هستند، همواره دراولویت برنامه های خبری رسانه های جمعی اعم از مکتوب و شنیداری قرار دارند و هر رسانه به فرا خور ظرفیت های سازمانی و حرفه ی به این نوع اخبار واکنش سریع نشان می دهد و تلاش می کند تا نخستین رسانه ای باشد که از متن و حاشیه های آن خبر و گزارش تهیه می کند.

به همین دلیل رسانه های گروهی از جمله رادیو و تلویزیون در برخورد با چنین اخباری بلافاصله برنامه های عادی خود را قطع کرده و پوشش فراگیر، جامع و لحظه به لحظه رویداد را در دستور کار خبری خود قرار می دهند.

مثال های زیادی در این ارتباط وجود دارد که رسانه های حرفه ای غربی در مواجه با اخبار و گزارش هایی ازجنس زلزله بدون توجه به ابعاد جغرافیایی و سرزمینی آن برنامه های عادی خود را کنار گذاشته و مبادرت به گزارش لحظه به لحظه و ارسال گزارش های زنده از رویداد کرده اند.

درحالی که اولویت بندی خبر و اختصاص ویژه برنامه های خاص برای پوشش اخبار و گزارش بحران هایی مانند زلزله از سوی رسانه های گروهی به صورت قاعده ثابت و ضرورت اجتناب ناپذیر در آمده، صدا و سیمای ما - بخوانید رسانه ملی - در برخورد با فاجعه بزرگ زلزله شهرهای آذربایجان شرقی آن چنان ضعیف و منفعلانه عمل کرد که فریاد همه از آسیب دیدگان رنح کشیده گرفته تا مسوولان و نمایندگان محلی و تا رییس مجلس در آمد و سیل انتقادها به عملکرد آن را به راه انداخت.

سکوت معنی دار صدا وسیما در سطح ملی به ویزه در نخستین ساعات وقوع زلزله اهر، ورزقان درحالی تا ساعات پایانی دومین روز زلزله ادامه داشت که بسیاری از رسانه و شبکه های خبری خارجی بلافاصله با قطع برنامه های عادی خود اقدام به انعکاس خبری و ارسال گزارش های تصویری از متن و حاشیه های زلزله کردند.

علت کارکرد نامناسب صدا و سیما دربرخورد با فاجعه زلزله شهرهای استان آذربایجان شرقی مشخص نیست و هنوز هیج یک ازمسوولان این رسانه درباره چرایی آن توضیحی به افکار عمومی ارائه نداده اند، اما ضعف پوشش خبری و تصویری این بحران در صدا و سیما چیزی نیست که از دید مردم نوع دوست میهن اسلامی و مسوولان هوشمند خطه آذربایجان پوشیده بماند.

درحالی که عمق فاجعه زلزله اهر و ورزقان و جان باختن کودکان معصوم فراتر از مرزهای کشور، دل انسان های آزاده را به درد آورده و سیل مشارکت و ابراز همدردی با آسیب دیدگان از جای جای کشور به ویژه استان های همجوار به حرکت درآمده، صدا و سیمای ما به جای تهییج حس مشارکتی و همدردی، برنامه خنده بازار پخش می کند و در صدد تجزیه و تحلیل ناکامی های کاروان ورزشی المپیک بر می آید.

جای تعجب آنکه رییس جمهور به جای سفر به مناطق زلزله زده و ابراز همدردی با آسیب دیدگان، دو روز زودتر از موعد اجلاس ریاض به مدینه می رود. در حالی که زلزله بزرگی در بخش های وسیع یکی از استان مهم و تاثیر گذار کشور روی داده و در آن دست کم 350 تن ازجمله ده ها کودک معصوم و بسیاری زن و مرد و جوان و سالمند به گونه دلخراش جان باخته و بیش از پنج هزار نفر زخمی شده و انبوهی از مردم بی خانمان شدند.

چگونه می توان باور کرد صدا و سیمای که از پول بیت المال و مردم، آن هم در سطح کلان و هنگفت ارتزاق می کند در یک حادثه غیر مترقبه که در آن بسیاری از مردم نجیب جان باخته و صد ها روستا با خاک یکسان شده است، این چنین دهن کجی کند و مردم مجبور باشند اخبار و گزارش های آن را از رسانه و تلویزیون های بیگانه که ضمن آن اهداف و آمال خاص خود را دنبال می کنند، بشنوند. به گونه‌ای که شائیه برخورد دوگانه و تبعیض آمیز و مسائل قومیت گرایی در فضای غبارآلوده منطقه زده دامن زده شود و دشمن به زعم خود به نیت پلید خود برسد.

صدا و سیما درحالی نتوانست به توقعات مخاطبان در ارائه تازه ترین اخبار زلزله اخیر پاسخ منطقی دهد که خبر این رخداد به فوریت به مهمترین و خبر نخست تلویزیون های جهان تبدیل شد و بسیاری از این رسانه ها با قطع برنامه های عادی خود به مخابره گزارش لحظه به لحظه زلزله شهرهای آذربایجان شرقی پرداختند.

فارغ از تلاش قابل تقدیر همکاران صدا و سیمای محلی که از بدو حادثه کوشیدند تا در حد امکانات و ظرفیت های محلی ابعاد این فاجعه را اطلاع رسانی کنند، اما متاسفانه درسطح ملی این رویداد بزرگ از سوی صدا و سیمای مرکز و برخی روزنامه ها مورد غلفت قرار گرفت و پوشش مناسب خبری به آن داده نشد.

همکاران و اساتید فن به خوبی می دانند بر اساس یک قاعده نانوشته اما حرفه ای، رسانه های جمعی در برخورد با اخبار و رویدادهای حادثه ای از جنس زلزله بلافاصله برنامه های عادی خود را قطع کرده و با اعزام خبرنگاران و تیم های زبده خبری و ارسال گزارش های زنده تصویری ضمن کاهش آلام آسیب دیدگان به تلطیف فضای دردآلود و برانگیختن حس مشارکت جمعی و نوع دوستی می پردازد.

مردم ما که امروز به واسطه ماهواره و اینترنت، کارکردهای رسانه های غربی را بدون توجه به ماهیت و اهداف آن ها و صرفاً از دریچه کارکردهای حرفه ای و فنی رصد می کنند، به ویژه در پوشش خبرهای حادثه ای از جمله زلزله و بحران های بزرگ ملی درمقایسه با عملکرد تلویزیون خودمان به مقایسه های معنی دار می رسند و نسبت به صرف و حیف و میل این همه بودحه افسوس می خورند.

آنها مشاهده می کنند که رسانه های غربی درمواجه با بحران های حتی کوچکتر ازابعاد زلزله، ولو برای نجات جان یک حیوان گرفتار در حادثه چگونه تقلا می کند و برنامه می ربزند مبادرت به اعزام تیم های خبری به محل حادثه می کنند و همزمان با ارسال گزارش های زنده، ساعات ها پیرامون جزئیات حادثه مانور خبری می دهند، بماند اقدام حرفه ای آنان برای پوشش اخبار و گزارش بحران های ملی و زلزله های شدید که جای خود دارد.

عملکرد نامناسب صدا وسیمای ملی در ارتباط با زلزله شهرهای استان، علاوه بر نارضایتی عمومی در سطح محلی و ملی، موجب سوء استفاده دشمنان و برداشت های منفعت طلبانه بیگانگان هم شده است، ابن گونه که آن ها درسایت ها، اینترنت و رسانه های خود، ضمن ابراز همدردی با زلزله زدگان و مردم آذربایجان از غفلت رسانه ملی به عنوان دست آویزی برای دست یابی به اهداف شوم قومیت گرانه خود استفاده کرده و تلاش نمودند چنین القا کنند که خدای نکرده نظام با مردم آذربایجان و مناطق آذری نشین برخورد دوگانه و تبعیض آمیز دارد.

مردم مسلمان خطه آذربایجان که با فداکاری و تقدیم هزاران شهید و جانباز در راه انقلاب و کشور و نظام جمهوری اسلامی دین خود را به خوبی به اسلام و انقلاب ایفا کرده و با هوشمندی و درایت در همه حال ثابت کرده اند که پای ثابت و همیشگی ولایت و رهبر هستند، انتظار دارند مسوولان دولتی و صدا وسیما به تبعت از رهبر معظم انقلاب اسلامی که پیوسته مردم این خطه را مورد لطف و تفقد قرار داده اند به مانند ایشان به ویژه در روزهای سخت و دردناک مانند زلزله اخیر همراه و درکنار آنان باشند.

آنان هم در گذشته و هم در دوران معاصر به خوبی نشان دادند که در پاسداری از دین و اسلام و یکپارچگی ایران اسلامی با هیچ کس تعارف ندارند. آنگونه که به فرمان امام خمینی ره درسال های نخسیتن انقلاب اسلامی چنین کردند.

هم اکنون پرسش اساسی پیش روی افکارعمومی این است که آیا رواست صدا و سیما با مردمی با چنین پیشینه روشن و افتخار آفرین به جای اقدام شایسته خبری و ابراز همدردی و همراهی آنان در اقدام منفعلانه در شب حادثه گزارشی از رینگ بوکس المپیک پخش کند و یا با برنامه خنده بازار نمک بر زخم عمیق آسیب دیدگان بپاشد.

عملکرد این رسانه ملی در ساعات و روز بعدی حادثه نیز موجب بهت و حیرت مردم ایران شد. در حالی که میلیون ها نفر نگران وابستگان خود در منطقه زلزله زده هستند این رسانه تنها در بخش خبرهای عادی خود در لابلای اخبار به موضوع بحران به وجود آمده در منطقه محروم زلزله زده اشاره کرد و از اطلاع رسانی فوری و اعزام اکیپ های خبری و گزارش های زنده خبری در آن رسانه خبری نبود!

انتقاد ها به نحوه پوشش اخبار زلزله به صدا و سیما یک روز بعد از حادثه آغاز شد و طیف وسیعی از آسیب دیدگان، مردم و مسوولان محلی، رییس و نمایندگان مجلس را فرا گرفت و آنان دراین ارتباط به مسوولان صدا و سیما تذکر دادند.

نادر قاضی پور نماینده ارومیه روز دوشنبه در انتقاد تند پرسید چرا صدا و سیما و رییس جمهور اعلام عزای عمومی نکردند و گفته است آیا اگراین حادثه در شاهرود و یا سمنان رخ می داد باز آنان چنین می کردند.

قاضی پور تصریح کرده آیا جان ما آذربایجانی ها عزیز نیست، جان ما به اندازه یک مسابقه فوتبال و حاشیه های آن مهم نبود.

مسعود پزشکیان نماینده تبریز هم گفته است صدا وسیما اطلاع‌رسانی درستی از زلزله شهرهای آذربایجان شرقی نداشته و انگار نه انگار که فاجعه بزرگی در شمال غرب کشور رخ داده و هزاران نفر بی خانمان شدند.

اسدی نماینده مشکین شهر نیز در تذکری نسبت به اقدام صداوسیما در پخش خنده بازار تذکر داد و گفت: پخش خنده بازار در زمانی که دو روز عزای عمومی اعلام شده است چه توجیهی دارد. هیات رییسه باید شدیدا به صدا و سیما تذکر دهد.

وی تصریح کرد: مسئولان صداوسیما خجالت بکشند آنجا مردم جان خود را از دست داده اند و اینجا خنده بازار پخش می کنند، بیگانگان با ما ابراز همدردی می کنند ولی صداوسیمای ما نه.

علی لاریجانی رییس مجلس هم از مسئولان صدا و سیما خواست دقت بیشتری در پخش برنامه‌ها کنند و شرایط آزردگی مردم را فراهم نکنند و کاری کنند مردم متوجه شوند دردمندی همگانی وجود دارد.

مردم به ویژه رنح دیدگان ناشی از زلزله شهرهای اهر، ورزقان ، هریس و کلیبر و اهالی پاک دامن ساکن روستای این مناطق که دستکم بیش از۲۰۰ تای آن، بین ۷۰ تا صد در صد به تلی از خاک تبدیل شده است با عتاب به مسوولان و دست اندرکاران صدا و سیما می گویند آیا جان بیش از ۳۰۰ انسان جان باخته دراین زلزله که درمیان آنها ده ها کودک معصوم هم پر پر شدند به اندازه یک رینگ بوکس المپیک ارزش نداشت!

اگرچه در پی موج انتقاد های فزاینده مسوولان صداو سیما تلاش کردند در روز دوم حادثه با اعزام خبرنگاران به مناطق زلزله زده و پخش گزارش های تصویری و زنده تا حدودی جبران مافات کنند، لیکن خاطره تلخ و ضعف کارکرد روز نخست صدا وسیما در حالی که همه رسانه های جهان با شتاب بیشتر به بازتاب و اطلاع رسانی اخبار و تحوالات زلزله پرداخته بودند برای همیشه درذهن مردم غیرتمند خطه آذربایجان باقی ماند.

منبع
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
تماس:

پست توسط Cyrus »

سازمان صدا و سيما كه سعي داشت با پوشش خوب المپيك، مخاطبان را راضي نگه دارد، با پوشش ضعيف اخبار مربوط به زلزله‌ي شمال‌غرب كشور، موجي از انتقادات را عليه خود به راه انداخت.

به گزارش ايسنا، انتقادها در يك روز بعد از حادثه‌ي زلزله و در حالي كه صداوسيما تلاش مي‌كند، اين نقطه ضعف خود را با ارائه‌ي خبرهاي لحظه به لحظه از زلزله پوشش دهد، همچنان ادامه دارد؛ زلزله‌زدگان، نمايندگان مجلس و قشرهاي مختلفي از مردم از جمله كساني هستند كه تاكنون عملكرد صدا و سيما در جريان حادثه‌ي زلزله را مورد نقد قرار داده‌اند.

عليرضا منادي سفيدان ـ نماينده مردم تبريز ـ از جمله معترضاني است كه به ايسنا مي‌گويد: مردم از انعكاس خبري صدا و سيما در خصوص زلزله روز شنبه بسيار گله‌مند بودند و علي‌رغم اينكه شب گذشته صدها نفر زير آوار بودند، در برنامه‌هاي تلويزيوني و سحرگاهي اشاره‌اي به وقوع اين فاجعه نشد و از مردم خواسته نشد كه در دعاهاي خود، زلزله‌زدگان را مد نظر داشته باشند.

اما اين انتقادها در حالي صورت مي‌گيرد كه در حوادثي غيرمترقبه مانند زلزله، اطلاع‌رساني به موقع سازمان صداوسيما براي كمك بهتر و سريع‌تر، مي‌تواند بسيار موثر باشد.

تلويزيون همچنين بلافاصله پس از اين اتفاق آماري دقيق از تعداد كشته‌شدگان و مجروحان زلزله ارائه نداد، تا كساني كه اين حادثه را تنها از طريق تلويزيون‌ و راديو پيگيري مي‌كردند، متوجه عمق فاجعه اتفاق افتاده در شمال‌غرب كشور نشوند.

صداوسيما در حالي نتوانست به توقعات مخاطبان در ارائه آخرين اخبار زلزله اخير پاسخ منطقي دهد كه خبر زلزله شمال‌غرب ايران به يكي از مهم‌ترين اخبار تلويزيون‌هاي جهان تبديل شده بود؛ تا در حالي كه تلويزيون مي‌رفت با عملكرد موفقيت‌آميزش در پوشش المپيك به مردم نزديك‌تر شود، خودش را ضربه فني كند و در پاسخگويي به انتقادات به‌جاي مردم و مسؤولان، بي‌پاسخ بماند.

...

تأخیر در اطلاع رسانی ، خبرهای ناقص و عدم پوشش لحظه به لحظه رویدادهای مربوط به زلزله آذربایجان شرقی ، از روز گذشته انتقادات بسیاری را از سوی مردم و برخی نمایندگان مجلس ، متوجه صدا و سیما کرده بود.
با این حال ، سیما به جای اصلاح رویکرد خود در این قبیل موارد ، بدوت توجه اخلاقی و عرفی به این که مردم شمال غرب کشور داغدار و آواره شده اند و مردم سایر نقاط کشور نیز عزادار و شریک درد هومطنانشان هستند ، اقدام به پخش خنده بازار کرد تا نشان دهد که گویا خبرها ، خیلی دیر به جام جم می رسند و الا مگر می شود ، مرگ دلخراش صدها هموطن و عزای میلیون ها ایرانی را دید و به جای همدردی و کمک ، خود را به بی خیالی زد و خنده بازار پخش کرد؟!

راستی کسانی عزیزانشان را در زلزله از دست داده اند ، وقتی در تلویزیون کشورشان ، به جای آن که صدای کمک خواهی و تصویر مشکلاتشان را ببینند ، آواز و موسیقی و خنده بازار می بینند ، چه حالی به ایشان دست می دهد؟ آیا تلویزیونی که همیشه غم از سر و رویش می بارد ، نمی توانست این دو روز را به احترام زلزله زدگان ، دندان روی جگر بگذارد و بی خیال شاد کردن ملت(!) و نمک پاشیدن بر زخم مصیبت دیدگان شود؟!

منبع
نمایه کاربر
vivi
کاربر عادی
کاربر عادی
تماس:

پست توسط vivi »

سیروس جان ایرانسل پیامو فرستاده.
توی تموم زندگیت همیشه در حال خداحافظی خواهی بود... ولی اجازه نده اون تو رو از عشقت جدا کنه
ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان