ساخت ترانزیستورنوری10گیگاهرتزی ومحاسبات نوری

اشنایی با اختراعات و ابداعات ایران و جهان

مدیر انجمن: vahid

ارسال پست
نمایه کاربر
vahid
مدير بخش مهندسی برق
مدير بخش مهندسی برق
پست: 409
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 31 فروردین 1389, 7:30 pm
محل اقامت: شیروان
تماس:

ساخت ترانزیستورنوری10گیگاهرتزی ومحاسبات نوری

پست توسط vahid »

تصویر

همان گونه که می دانید، سرعت نور، فعلا حد نهایی سرعت در دنیای ما است. پس هنگامی که پای تکنولوژی های نوری به میان می آید، تلاش برای ساخت ابزارهای محاسبات فوق سریع نوری، جذابیت خاصی می یابد. فیبرهای نوری به ما اجازه می دهند که اطلاعات را با بالاترین سرعت ارسال و دریافت کنیم. اما متاسفانه هنوز پردازنده های مان محاسبات شان را با ترازیستورهای الکترونیکی انجام می دهند.

الکترون ها هنگام پردازش اطلاعات بسیار خوب عمل می کنند، اما هنگام انتقال اطلاعات در فواصل طولانی، کارایی لازم را ندارند. از دیگر سو، فوتون ها بسیار عالی از پس ارسال اطلاعات به دور زمین بر می آیند، اما در زمینه پردازش اطلاعات هنوز کاربردی نیستند. در نتیجه امروزه ترانزیستورها، الکترونیکی هستند و کابل های انتقال اطلاعات، نوری اند. و جهان با زیرساخت های گرسنه نیروی که وظیفه تبدیل اطلاعات الکترونیکی را به نوری و بالعکس بر عهده دارند، دست به گریبان است.

پس مطمئنا توسعه ترانزیستور نوری برای به حاشیه راندن نوع الکترونی آن، می تواند خبری جذاب و با صرفه اقتصادی فراوان باشد. محققان دانشگاه Purdue، ترانزیستور نوری ساخته اند که می تواند سیگنال های منطقی را ارسال کند. یعنی اینکه می تواند به عنوان یک سویچ نوری عمل کرده و فوتون های کافی را برای راه اندازی دیگر ترانزیستورها به حرکت درآورد.

این ترانزیستور در واقع از یک میکرو حلقه ارتعاش گر ساخته شده که در سر راه یک خط نور که در حال انتقال سیگنال است، قرار می گیرد. برای یک لحظه این حلقه بسیار کوچک را گرم می کنند تا فرکانس ارتعاش آن تغییر یابد. سپس حلقه شروع به ارتعاش با فرکانس خاصی می کند تا در برابر خط نور حامل سیگنال قرار گرفته و دروازه ورود اطلاعات را ببند. اما هنگامی که این حلقه خنک است، تاثیری بر روی این خط نور نداشته و دروازه ورود اطلاعات ترانزیستور باز است.

محققان نام این ترانزیستور نوری را که سرعت تقریبی ۱۰ گیگاهرتزی دارد، Presto نام نهاده اند. و نمونه های اولیه آن را در دست ساخت دارند. هرچند که می گویند نباید به این زودی ها امیدی به ورود آن به بازار و تجاری شدنش داشته باشیم.
خدایا
از تو ممنونم . . .
ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان