تولید برق درختی توسط دانشمند ایر

اشنایی با اختراعات و ابداعات ایران و جهان

مدیر انجمن: vahid

ارسال پست
نمایه کاربر
vahid
مدير بخش مهندسی برق
مدير بخش مهندسی برق
محل اقامت: شیروان
تماس:

تولید برق درختی توسط دانشمند ایر

پست توسط vahid »

پژوهشگران دانشگاه واشنگتن به سرپرستي دکتر بابک پرويز- استاديار ايراني مهندسي برق اين دانشگاه - موفق شدند براي نخستين بار از درختان، جريان الکتريکي هرچند اندک ولي قابل اندازه گيري و به ميزان کافي براي راه اندازي يک مدار الکتريکي بگيرند.

تصویر

به گزارش ايسنا، بر اساس تحقيق جديدي که در نشريه موسسه مهندسان برق و الکترونيک(Nanotechnology on Transactions IEEE The) به چاپ رسيده، مي توان از درختان انرژي الکتريکي گرفت که هر چند ميزان آن اندک است، اما توليد آن در مقادير زياد و قابل توجه امکان پذير است.
پرويز درباره اين دستاورد جديد مي گويد: تا جايي که ما مي دانيم اين اولين پژوهشي است که طي آن محققان موفق شده اند با چسباندن الکترودها به داخل يک درخت به طور کامل از آن برق به دست بياورند.
محققان دانشگاهMIT در پژوهشي که سال گذشته انجام شد، دريافتند زماني که يک الکترود در درون گياه قرار گيرد و الکترود ديگر در خاک اطراف آن جاسازي شود، انرژي با ولتاژ بالاي 200 ميلي ولت از گياهان قابل دستيابي است.
اين محققان از آن زمان شرکتي را راه اندازي کردند، که حسگرهاي جنگلي در تعداد انبوه براي استخراج اين منبع انرژي الکتريکي جديد توليد کند.
مهندس بابک پرويز و تيم تحقيقاتي وي در دانشگاه واشنگتن هم در جست وجوي يک تحقيق آکادميک در حوزه استفاده از برق درختان به وسيله ساخت مدارهايي براي بيرون کشيدن اين انرژي بودند.
آنها براي نخستين بار موفق شدند يک مدار الکتريکي را تنها با استفاده از برق درخت به کار بيندازند.
اين محققان وسيله اي موسوم به «مبدل تقويتي» ابداع کرده اند که مي تواند با همين اندک برق موجود در درخت به کار بيفتد. اين وسيله ولتاژ پايين را دريافت کرده و آن را براي توليد برق و خروجي بيشتر ذخيره مي کند. براي مثال اين دستگاه اگر حداقل 20 ميلي ولت ورودي برق داشته باشد، خروجي آن 1/1 ولت خواهد بود که مي تواند حسگرهاي با مصرف پايين را به کار بيندازد.
به گزارش ايسنا، مهندس بابک پرويز تصريح کرد: هر چند ابزار الکتريکي معمولي با اين نوع ولتاژ و جريان برق ضعيف حاصل از درختان که ما به آن دست يافته ايم، قابل کار کردن نيستند، اما اين ميزان برق براي ابزار در مقياس هاي نانو قابل بهره برداري و سودمند است.
وي خاطر نشان کرد: با به بازار آمدن نسل هاي جديد فن آوري ها تصور مي کنم، ضرورت دارد که به گذشته باز گرديم تا دريابيم در زمينه توليد منابع انرژي چه سيستم هاي کارآمد و چه تکنيک هايي ناکارآمد بوده اند.
مهندس پرويز تاکيد کرد: پديده تهيه برق از درخت کاملا متفاوت از آزمايشات معمولي است که با سيب زميني يا ليمو انجام شده است.
وي يادآور شد: هنوز دقيق معلوم نيست که اين ولتاژها از کجا مي آيند، اما به نظر مي رسد، برخي از سيگنال دهي ها در درختان شبيه به فرايند هايي هستند که در بدن انسان اتفاق مي افتد، اما سرعت آن پايين تر است.
پرويز که برق درختان را جايگزين انرژي خورشيدي براي بسياري از کاربردها نمي داند، ادامه داد: من مشتاق هستم که نتايج اين تحقيق را براي بررسي نحوه عملکرد درخت ها در اين زمينه آزمايش و بررسي کنم.

منبع: خبرگذاری ایسنا
ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 3 مهمان