سورنا؛ ربات ملی، اقتدار ایرانی

اشنایی با اختراعات و ابداعات ایران و جهان

مدیر انجمن: vahid

ارسال پست
نمایه کاربر
vahid
مدير بخش مهندسی برق
مدير بخش مهندسی برق
محل اقامت: شیروان
تماس:

سورنا؛ ربات ملی، اقتدار ایرانی

پست توسط vahid »

آذرماه سال 1387، در میان تحریم‌های اعمال شده از غرب، سورنا1، ربات انسان‌نمای ایران برای اولین بار رونمایی شد. سورنا1 با 165 سانتی متر قد و 60 کیلوگرم وزن به عنوان نمادی برای آغاز پروژه طراحی ربات‌های انسان نما ساخته شد. این ربات که در در جشنواره خلاقیت و نوآوری در عرصه صنعت و معدن رونمایی و دارای شناسنامه ملی شد توسط پژوهشگران و کارشناسان و مهندسان دانشگاه تهران ساخته شد.
سورنا1 با 165 سانتی متر قد و 60 کیلوگرم وزن به عنوان نمادی برای آغاز پروژه طراحی ربات‌های انسان نما ساخته شد.

سورنا1 ویژگی‌هایی مانند مسیریابی، کنترل از راه دور و سخنگویی بر طبق متن‌های از پیش تعیین شده بود.

پروژه سورنا متوقف نشد تا تیرماه امسال یا به عبارت دقیق 12 تیر 1389، ربات سورنا2 در حاشیه مراسم روز صنعت و معدن در سالن اجلاس سران به طور غیر رسمی رونمایی شد.

تصویر

سورنا2 که در حاشیه روز صنعت و معدن امسال به رییس جمهور معرفی شد 145 سانتی متر قد و 45 کیلوگرم وزن دارد.

این ربات انسان‌نما دارای 22 درجه آزادی در حرکت است که 12 درجه مربوط به پایین تنه، 8 درجه دست‌ها و دو درجه برای ناحیه سر است.

سورنا 2 پس از چند ماه تلاش پیگیر و مستمر توسط بیش از 20 نفر از كارشناسان و مهندسان زبده رباتیك در بخش های طراحی، ساخت، نرم افزار، كنترل و بهینه سازی ظرف یك سال گذشته طراحی و ساخته شد.

سورنا2 علاوه بر صحبت كردن و دست و سر تكان دادن از تجهیزاتی شامل دوربین، میكروفن، اسپیكر و سیستم های محرك شامل موتور دی سی، سروموتور (servo motor)، هارمونیك درایو و گیربكس سیاره ای برخوردار است كه قرار است در فاز سوم این طرح روی هوشمندسازی، ارتقای سطح بینایی و شنوایی و پردازش صدای آن كار شود تا بتواند اشیا و اشخاص را شناسایی و نسبت به شنیدن آن صدا و یا تصویر عكس العمل نشان دهد.

تصویر

عقیل یوسفی كما دانشیار دانشكده مهندسی مكانیك دانشگاه تهران و رئیس مركز وسایل نقلیه پیشرفته كشور درباره سورنا2 می گوید: " طراحی و ساخت این روبات 100درصد داخلی بوده و برای ساخت آن از فناوری و افكار محققان ایرانی بطور كامل بهره گرفته شده است و با توجه به این كه روبات ایرانی نزدیك به «آسیمو» روبات ژاپنی است، افزود: در سایر نقاط كشور نیز كارهای بسیاری در زمینه ساخت روبات های مختلف و حتی از نوع انسان نما انجام شده اما سورنا از نظر سایز و وزن در ایران بی نظیر بوده است ضمن این كه در ربات های سبك وزن جریان اجرای دستورات به صورت استاتیكی و مستقیم بوده اما در روبات های سنگین مانند سورنا جریان اجرای فرامین از نوع غیر خطی و بسیار پیچیده است و در این روبات ها اجرای دستورات با سرعت انجام نمی شود."

سورنا2 به آرامی گام بر‌می دارد و میتواند تعادل خود را روی یک پا حفظ کند.

درست است که سورنا2 در مقایسه با نمونه‌های دیگر خود در جهان از جایگاه تکنیکی بالایی برخوردار نیست ولی آغازی‌ست برای حرکت‌های بزرگتر رباتیک و هوش مصنوعی کشور.

تصویر

منبع: سایت تبیان www.tebyan.net
نمایه کاربر
moeinnezhad_m
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
محل اقامت: مشهد مقدس
تماس:

پست توسط moeinnezhad_m »

با سلام خدمت دوستان و هم رشته ایی های عزیز
:arrow:
به نظر من این ربات ها اصلا روبات نیستن یک ماشین هستند که فقط برنامه هایی که ما روی اونها ریختیم رو به صورت بسیار روتین و پشت سر هم دنبال میکنند
نمیگم ما نمیتونیم ما نمیخوایم روبات خوب بسازیم آیا شما میدونید LS3 چیه؟
حتما تا الان اسم Big Dog رو شنید روباتی که هر کاری انجام میده روباتی که قابلیت تشخیص و پردازش تصویر و صدا رو داره رباتی که روی هر سطحی میتونه راه بره
برای این روبات ها من شما رو به سایت http://www.bostondynamics.com/
ارجا میدم میتونید هم فیلم و هم عکس و هم اطلاعاتی رو از این ربات ها و این که ما الان کجاییم و چقدر پیشرفته اییم رو بفهمید
تا الان با هر کسی از بزرگان رباتیک صحبت کردم گفتن راحت میتونند رباتی مثل Big Dog رو بسازند ولی چون دلشون نمیخواد و اینجا به این چیز ها بها نمیدند نمی سازند
║▌│█│║▌│█│█║▌│║█║
Cσρуяιgнт © 2010™
نمایه کاربر
vahid
مدير بخش مهندسی برق
مدير بخش مهندسی برق
تماس:

پست توسط vahid »

سلام اقای معین نژاد
اومدن به این دانشگاه رو بهت خیر مقدم میگم.امیدوارم سال خوبی رو در کنار هم داشته باشیم. 8)

قبول دارم که سورنا قابلیت ویژه ای نداره و ایرانی ها میتونن ربات های پیشرفته تری نسبت به این بسازند . ولی به نظرم این تازه شروعشه و خیلی زود سورنا به یک ربات پیشرفته تبدیل میشه. همین الان سورنا2 نسبت به سورنا 1 خیلی پیشرفت داشته.سورنا1 که گویا فقط یک ضبط صوت بوده :)

واقعا bigdog ربات پیشرفته و شناخته شده ایه.توی سمیناری که ترم قبل انجمن علمی برگذار کرد هم کلیپی ازش پخش شد.

اگه سورنا رو بخواهیم با bigdog یا ربات بزرگتر و پیشرفته تر از اون ls3 مقایسه کنیم واقعا حرفی برای گفتن نداره ولی اگه اینجوری ببینیم که با این همه مشکلاتی که سر راه این جور کارها وجود داره .برای شروع بد نیست.

اگه اونهایی که توانایی ساخت ربات های پیشرفته رو دارن به خاطر بعضی مشکلات در ایران اصلا وارد این کار نشن که خیلی بده.آخه ما با سورنا و ربات هایی مثل این به جهان معرفی میشیم.
نمایه کاربر
moeinnezhad_m
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط moeinnezhad_m »

درسته حق با شما است
و هدف من ساخت یا مهندسی معکوس رباتی مثل LS3 است من اولین باری که فیلم Big Dog رو توی یکی از کلاس های AVR دانشگاه فردوسی دیدم خیلی برای من آشنا بود انگار که قبلا دیده بودمش ولی یادم نمیومد که کجا و خیلی هم ترسیده بودم و به خودم میگفتم ببین ما کجاییم و دنیا کجاست بعد از 1 هفته یادم اومد من مثل Big Dog رو توی یکی از بازی های کامپیوتری دیده بودم
و ابن نشون میده که هرچیزی که توی فیلم یا بازی میبینید 60% احتمال داره واقعیت داشته باشه
تازه این رو هم بگم که پروژه های رباتیک برای هر دولت اهمیتش از پروژه های اتمی و نظامی کم نیست یعنی فرض کنیم ( که من یقین دارم ) آمریکا یک روبات خیلی پیشرفته تر از LS3 ساخته که میتونه به تنهایی از پس یک لشکر بر بیاد و یک خط رو فتح کنه حالا اگه ما مشخصات این روبات و نقاط ضعف این روبات رو یاد بگیریم این برابر لو رفتن یک عملیات دشمن و یا افشا شدن اسرار اتمی دولت امریکا است
متاسفانه من هر جایی که میرم همه دنبال ساخت روبات مسیر یاب و یا فوتبالیست هستند و کسی به دنبال افزایش دانش خودش درباره ساخت یک روبات پیشرفته نیست و از طرف دیگه با این وضع سیاسی دولت احتمال جنگ خیلی زیاده و ممکنه برای آزمایش از این روبات ها مثلا LS3 که همه میشناسن توی جنگ علیه ما استفاده بشه
یک مثال واضح بزنم که بتونید شرایط رو خوب احساس کنید مثل فیلم ترمیناتور با این تفاوت که انسان در برابر روبات نمیجنگه ما در برابر روبات ها و سربازهای آمریکایی باید بجنگیم که من فکر میکنم ما هیچ شانسی نداریم هر چند ما موشک های خیلی خوبی داریم ولی دشمن همه چی داره و نمیشه به امید کمک خدا مثل 8 سال دفاع مقدس بود

من توی این 3 ترمی که رشته رباتیک خوندم دنبال افزایش اطلاعات خودم درباره قسمت های ربات بودم و یک مجموعه ایی هم جمع آوری کردم که مربوط به هر قسمت ربات میشه ولی زبان اصلی هستش و باید برای درک بهتر به نظر من به دنبال یادگیری هرچه بهتره زبان انگلیسی باشیم 8O
║▌│█│║▌│█│█║▌│║█║
Cσρуяιgнт © 2010™
نمایه کاربر
mohammad mehdi
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
محل اقامت: mashhad
تماس:

پست توسط mohammad mehdi »

سلام اقای معین نژاد
من هم ابتدا ورودتو به این دانشگاه خیر مقدم میگم و امیدوارم مدتی که در کنار هم هستیم بتونیم با هم همکاری های خوبی در زمینه های مختلف داشته باشیم.من هم می خوام این نکته رو یاد آور بشم که اولا سنگ بزرگ نشانه نزدنه.ثانیا ایران توی این مدت بعد از انقلاب با توجه به تحریم های شدیدی که وجود داشته نسبتا پیشرفت های قابل توجهی توی زمینه های مختلف داشته وانشاءالله با یاری خدا می تونه از این بهتر هم پیشرفت داشته باشه فقط باید جوونای این مملکت به خودباوری برسن و پیشرفته بودن بعضی ازکشورهای صنعتی اونارو ناامید نکنه مثل 8سال دفاع مقدس که خودت بهتر از من می دونی چی بود و چی شد/////

از اقا وحید هم تشکر میکنم و ازش می خوام که از این مطالب بیشتر توی سایت بذاره :arrow:
نمایه کاربر
vahid
مدير بخش مهندسی برق
مدير بخش مهندسی برق
تماس:

پست توسط vahid »

ممنون مهدی جان :)
امیدوارم مطالبی که میذارم مفید باشن.
نمایه کاربر
moeinnezhad_m
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

برادر بزرگ LS3 کیه؟

پست توسط moeinnezhad_m »

من امروز یک مطلبی رو خوندم که نوشته بود Big Dog حالا یک برادر بزرگ داره
و چون ما میدونیم که روبات LS3 رو از روی ربات Big Dog ساختن پس Petman که برادر بزرگ Big Dog است باید یک نوع نظامی و خیلی پیشرفته از نوع خودش برای LS3 داشته باشه
من از شما و همه کسانی که این تایپیک رو میخونند میخوام که به دنبال راه های غیر فعال کردن یک مدار الکتریکی یا بهتر بگم یک ربات از راه دور باشن مثلا اگه ما بخوایم یک LS3 رو غیر فعال کنیم باید چیکار کنیم
من تا اونجایی که فهمیدم و تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم که میشه با یک میدان الکتریکی یا مغناطیسی این کار رو انجام داد ولی تنها مشکل بدنه روبات است که باید امواج از اون عبور کنند
و بعد از عبور آنقدر قدرت داشته باشند که مدارات رو غیر فعال کنند
من برای مدل کردن بدنه روبات
بدنه یک تانک مثلا تانک مرکاوا رو در نظر میگیرم که بسیار مقاومه
این تانک فقط با موشک قابل انحدامه و تا الان در باره عبور امواج از آلیاژ بدنه این تانک من مطلبی نخوندم
من از همه شما میخوام به من درباره پیش برد این تفکر کمک کنید

تصویر
║▌│█│║▌│█│█║▌│║█║
Cσρуяιgнт © 2010™
نمایه کاربر
vahid
مدير بخش مهندسی برق
مدير بخش مهندسی برق
تماس:

پست توسط vahid »

انگار به شیوه های نوین جنگ نظامی و دفاع در مقابل اونها خیلی علاقه داری.
به نظرم اگه این موضوع رو در فروم هایی که یه جنبه ی نظامی دارن هم مطرح کنی میتونی جوابهای خوبی بگیری.
مثلا در فروم http://military.ir/modules.php?name=Forums
نمایه کاربر
moeinnezhad_m
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
تماس:

پست توسط moeinnezhad_m »

مرسی من دنبال همچین سایتی میگردم
راستش هم با دیدن هر ربات اولین فکری که به ذهنم میرسه این است که آیا اون ربات میتونه کاربرد نظامی هم داشته باشه
باز هم اگه ربات جدیدی در این رابطه به چشمتون خورد من رو درجریان بزارید
║▌│█│║▌│█│█║▌│║█║
Cσρуяιgнт © 2010™
ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 3 مهمان