پاک کردن نقاشی دیواری در مشهد

انتقادات و پيشنهادات درباره ي سايت
ارسال پست
نمایه کاربر
amin
کاربر ویژه
کاربر ویژه
محل اقامت: bojnord
Been thanked: 1 time
تماس:

پاک کردن نقاشی دیواری در مشهد

پست توسط amin »

مشهد - خبرگزاری مهر: نقاشی دیواری میدان فردوسی مشهد به طول 5000 متر مربع و با موضوع شاهنامه فردوسی یکی از طولانی ترین نقاشی های دیواری کشور بود پس از گذشت چند ماه از بهره برداری به صورت شبانه کاملا پاک شد

.
45
میلیون تومان هزینه این نقاشی ها بوده

وقتي ديدم ديوارهاي ميدان فردوسي مشهد رو كه منقش به اشعار و تصاوير شاهنامه بود سفيد كردن اشكم در اومد…شماهايي كه توي شهرهاي ديگه يا توي كشور هاي ديگه هستين تصورش رو هم نميتونين بكنين

چند تا دختر و پسر خلاق و هنرمند چجوري از جون خودشون مايه گذاشتن و تو افتاب و سرما با عشق نقش به ديوار زدند و عرق ريختندو ظهر كه ميشد در پناه سايه درختي با خوردن ساندويچي تجديد قوا

ميكردند و باز قلم و رنگ و نقش كه البته شهرداري هم اونها رو پشتيباني ميكرد…! و من افتخار ميكردم كه فردا مسافرها و توريست هايي كه به مشهد ميان با اين ديوار هاي منقش به رستم و سهراب عكس

ميگيرند و هنر اين جوونها جاودانه ميشه…!! شوخي نيست اجراي 5000 متر مربع نقاشي و شعر از شاهنامه …!

تلفن رو برداشتم و زنگ زدم به اقاي فلاني توي شهرداري كه از رفقاست…گفتم: ناصر كي همچين غلطی خورده اين ديوارا رو رنگ كرده…؟ گفت هيچي نگو موضوع سياسيه…!!خلاصه اينجوري شرح

دادكه ( امام جمعه مشهد داشته ميرفته به باغ شخصيش توي شانديز تا مراسم ارتحال رو برگزار كنه كه دور ميدون فردوسي چشمش ميفته به ديوارهايي كه پر از نقش هاي شاهنامه و اشعار اونه…! اقاي علم

الهدا ميگه كي رو ديواراي امام رضا شاهنامه فردوسي كشيده…؟ براش توضيح ميدن كه كار شهرداري و يه سري از جوونهاي هنرمندِ مشهدِ و كسب اجازه كردن از استان قدس…! علم الهدا ميگه غلط كردن

كسب اجازه كردن…! من اجازه نميدم توي اين شهر مذهبي يه كنسرت برگزار بشه اونوخ دور از چشم من ميان شعر فردوسي مينويسن روي ديوار…! اونم ديواراي موقوفه حضرت رضا…!! خلاصه دستور

ميده كه تا از باغ برميگرده بايد همه ديوارها رنگ شده باشه …! درد سرتون ندم يكي از مسئولين شهرداري ميگه حاج اقا يه عده دختر و پسر كلي زحمت كشيدن براي نقاشي كردن اينا و تا علم الهدا اسم دختر

رو ميشنوه عصاش رو ميزنه زمين ميگه اينارو دخترا كشيدن…وااسلاما…وامصيبتا…!! دخترا رو به ديوار پشت به خيابون وايستادن به نقاشي كردن…؟ خلاصه اين اقا چارتا پاش رو ميكنه توي يه كفش كه الا

و بلا تا برگشتنش از باغ بايد ديوارها پاك شده باشه و هر كسي هم كه سرپيچي كنه اخراج…!! و بعد هم ميگه روي اين ديوارها يا بايد وصيت نامه امام رو بنويسين يا احاديث ائمه رو …!!

اينطوري ميشه كه عمله استان قدس شبانه با پمپ به جون ديوار ها ميفتن و نقاشي ها رو محو ميكنن تا فرداي اون روز دختران نقاش بغضشون بتركه و چنان گريه كنن گويي عزيز ترين كسانشون رو از دست

دادن….!! اينا همش نقل قول بود و راست و دروغش پاي گوينده ….اونچه كه مهمه اينه كه فاجعه اي رخ داده غير عقلاني و ديوانه وار…همين !
هوا را پنجه میسایم میبینی
نفس اطراف دستانم پیدا نیست
صدایی از درون با من میگوید
شروع فصل بی رحم تنهایست...
نمایه کاربر
alix
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
محل اقامت: نیشابور
تماس:

Re: پاک کردن نقاشی دیواری در مشهد

پست توسط alix »

راستش یاده یه ضرب المثل افتادم که میگه:هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک!

چه انتظاری میشه داشت وقتی...
خواهی که دادت بر درد صد سلسله بیداد را
منت نکش گردن بند بر زنجیر استبداد را
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
محل اقامت: مشهد
تماس:

پست توسط Cyrus »

ببين امين جان، اين كه اين كار از اصل مشكل داره بر هيچ آدم عاقلي پوشيده نيست. از اين قبيل كارها زياد ديديم و احتمالا خواهيم ديد، مثل همين كه سازمان آب و فاضلاب منتظر مي مونه تا شهرداري يه جايي رو آسفالت كنه فرداش بره اونجا رو حفاري كنه.
اين بين فقط پول من و تو از بين مي ره و موجب آزار و اذيت مردم فراهم مي شه در حالي كه فكر ميكنم هماهنگي اين جور كارها كار ساده و پيش پا افتاده اي بايد باشه، اما انجام نمي شه... مثل خيلي از كارهاي ديگه تو اين مملكت... حالا اين كه چرا انجام نمي شه، خدا مي دونه.
حالا اين نقاشي ها (كه من حتي يكبار هم نديدمشون) هم شبيه همين كارهاست. با اين تفاوت كه مثل كندن آسفالت فقط با رفت و آمد روزانه مردم سر و كار نداره، بلكه به تاريخ و اعتقاداتشون مربوطه. پس توقع واكنش شديدتري هم مي ره.
اما اين نقل قولي كه شما انجام دادي به نظرم جالب نيومد (منم اصلا دل خوشي از اين بنده ي خدا ندارم) چون از صحتش اطمينان نداري در حالي كه اين متن مي تونه طرز فكر يه نفر رو نسبت به اون بنده خدا تغيير بده و اين به نظر درست نمياد.
اما چند تا سوال. تا حالا چند بار از اين قبيل اتفاق ها برامون افتاده؟ چند بار پيگيري كرديم؟ به فرض فهميديم كه كار فلاني بوده كه اين همه زحمت و پول ما تو اين نقاشي ها هدر رفته، حالا بايد چه كار كنيم؟ چه كار كرديم؟ (دچار سوء تفاهم نشيد، من نميخوام اين كار رو بيهوده جلوه بدم، اين سوال ها واقعا برام پيش اومده)
توي فيسبوك يه رويداد جالب ديدم، قرار گذاشته بودن هر كي از كنار اين ديوار كه الان كاملا سفيد شده رد ميشه، با يك ماژيك روي اين ديوار امضا بزنه. اين يه جور اعلام حضور بود. نه براي مسببين اين مشكلات بلكه براي خودمون. همين كه ميفهمم من تنها نيستم كافيه. مي فهمم كه يه نفر ديگه هست كه با شنيدن اين خبر چند ثانيه مكث كنه و تاسف بخوره براي من كافيه.
ببخشيد كه زياد و پراكنده بود.
من به جز آبی نگاهت؛ آسمانی نمی شناسم...
javanmard
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
محل اقامت: مشهد پلاک 7
تماس:

پست توسط javanmard »

شهرداری و آستان قدس مدت هاست سر زمینای بی صاحب کل کل و بحث دارن شهرداری منتظر تا اگه زمینی بی صاحب بود سریع به نفع شهرداری مصادره بشه در صورتی که آستان قدس ادعای وقفی بودن زمینا رو داره
همین آزادشهر کلی زمین داره که همینجوری افتاده یه گوشه یه روز آرم شهرداری روشه یه روز آستان قدس
واسه همینه که اگه دقت کنین رو خیلی دیوارا آرم شهرداری رو میبینین که در اصل ورود آستان قدسیها ممنوعو میخواد بگه و بالعکس که آستان قدس رو همه دیوارای زمینای خالی نوشته این ملک به آستانه امام رضا علیه السلام وقف گردیده یا یه همچین چیزایی
من فکر میکردم سفیدی میدون فردوسی از همین موضوع ناشی شده در هر صورت نمیدونم شاید هم امین راست بگه
شاید دستموت نرسه ولی صدامون باید برسهتصویر
زندگی زیباست
اگر بگذارند
نمایه کاربر
vahid
مدير بخش مهندسی برق
مدير بخش مهندسی برق
محل اقامت: شیروان
تماس:

پست توسط vahid »

javanmard نوشته شده: شاید دستموت نرسه ولی صدامون باید برسهتصویر
گوش اگر گوش اونا ، ناله اگر ناله ما آنچه البته به جایی نرسد فریاد است!
خدایا
از تو ممنونم . . .
نمایه کاربر
amin
کاربر ویژه
کاربر ویژه
تماس:

Re:

پست توسط amin »

Cyrus نوشته شده:ببين امين جان، اين كه اين كار از اصل مشكل داره بر هيچ آدم عاقلي پوشيده نيست. از اين قبيل كارها زياد ديديم و احتمالا خواهيم ديد، مثل همين كه سازمان آب و فاضلاب منتظر مي مونه تا شهرداري يه جايي رو آسفالت كنه فرداش بره اونجا رو حفاري كنه.
اين بين فقط پول من و تو از بين مي ره و موجب آزار و اذيت مردم فراهم مي شه در حالي كه فكر ميكنم هماهنگي اين جور كارها كار ساده و پيش پا افتاده اي بايد باشه، اما انجام نمي شه... مثل خيلي از كارهاي ديگه تو اين مملكت... حالا اين كه چرا انجام نمي شه، خدا مي دونه.
حالا اين نقاشي ها (كه من حتي يكبار هم نديدمشون) هم شبيه همين كارهاست. با اين تفاوت كه مثل كندن آسفالت فقط با رفت و آمد روزانه مردم سر و كار نداره، بلكه به تاريخ و اعتقاداتشون مربوطه. پس توقع واكنش شديدتري هم مي ره.
اما اين نقل قولي كه شما انجام دادي به نظرم جالب نيومد (منم اصلا دل خوشي از اين بنده ي خدا ندارم) چون از صحتش اطمينان نداري در حالي كه اين متن مي تونه طرز فكر يه نفر رو نسبت به اون بنده خدا تغيير بده و اين به نظر درست نمياد.
اما چند تا سوال. تا حالا چند بار از اين قبيل اتفاق ها برامون افتاده؟ چند بار پيگيري كرديم؟ به فرض فهميديم كه كار فلاني بوده كه اين همه زحمت و پول ما تو اين نقاشي ها هدر رفته، حالا بايد چه كار كنيم؟ چه كار كرديم؟ (دچار سوء تفاهم نشيد، من نميخوام اين كار رو بيهوده جلوه بدم، اين سوال ها واقعا برام پيش اومده)
توي فيسبوك يه رويداد جالب ديدم، قرار گذاشته بودن هر كي از كنار اين ديوار كه الان كاملا سفيد شده رد ميشه، با يك ماژيك روي اين ديوار امضا بزنه. اين يه جور اعلام حضور بود. نه براي مسببين اين مشكلات بلكه براي خودمون. همين كه ميفهمم من تنها نيستم كافيه. مي فهمم كه يه نفر ديگه هست كه با شنيدن اين خبر چند ثانيه مكث كنه و تاسف بخوره براي من كافيه.
سیروس جان اگه تا ترم بعد زنده بودم،خدا خواست و حسش بود که بیام دانشگاه! در این مورد با هم بحث خواهیم کرد!
خودت رو آماده کن رفیق!!!!
نمایه کاربر
amin
کاربر ویژه
کاربر ویژه
تماس:

Re:

پست توسط amin »

Cyrus نوشته شده:ببين امين جان، اين كه اين كار از اصل مشكل داره بر هيچ آدم عاقلي پوشيده نيست. از اين قبيل كارها زياد ديديم و احتمالا خواهيم ديد، مثل همين كه سازمان آب و فاضلاب منتظر مي مونه تا شهرداري يه جايي رو آسفالت كنه فرداش بره اونجا رو حفاري كنه.
سیروس جان اگه تا ترم بعد زنده بودم،خدا خواست و حسش بود که بیام دانشگاه! در این مورد با هم بحث خواهیم کرد!
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
تماس:

Re: Re:

پست توسط Cyrus »

amin نوشته شده:
ان شاء الله
اگه منم زنده بودم، خدا خواست و حسش بود كه احتمالا باشه (ازش خبر ندارم ولي هست هنوزم)، درد دل مي كنيم.
نمایه کاربر
alix
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
محل اقامت: نیشابور
تماس:

پست توسط alix »

سیروس عزیز تا حدودی درست بود ولی کاملا پراکنده و بدون همبندی بود.به قولی از هر دری سخن به میان اوردی
خواهی که دادت بر درد صد سلسله بیداد را
منت نکش گردن بند بر زنجیر استبداد را
نمایه کاربر
Cyrus
مدیر سابق سایت
مدیر سابق سایت
تماس:

نقاشي ميدان فردوسي

پست توسط Cyrus »

خبرنگار روزنامه «شرق» درباره دريافت غرامت از آستان قدس رضوي براي رنگ آميزي نقاشي هاي ميدان فردوسي از پژمان پرسيد و او گفت: بين دو دستگاه ممکن است به لحاظ سليقه اي و اجرايي اختلاف ايجاد شود ولي عمده کردن آن براي مردم اهميتي ندارد (1) و در بسياري از موارد چندين برابر اين اعداد و ارقام به ما کمک مي کنند (2) و سعي مي کنيم بين مديران شهر همدلي وجود داشته باشد.(3) وي با بيان اين که در حال رايزني براي احياي نقاشي دور ميدان فردوسي هستيم گفت: با هماهنگي انجام شده با دانشگاه فردوسي روي نرده هاي ديوار اين دانشگاه در بولوار پيروزي شاهنامه به صورت دوبعدي و رنگي نقاشي خواهد شد.(4)
1390-06-29 خراسان رضوي

(1) به مردم ربطي ندارد.
(2) اگر از آنها شكايت كنيم بدبخت مي شويم.
(3) سعي مي كنيم آشكارا با هم لجبازي نكنيم و دفعه بعد طوري به بيت المال ضرر بزنيم كه كسي متوجه نشود. اين دفعه از دستمان در رفت.
(4) پ ن پ نقاشي يك بعدي و سياه و سفيد بكشين!!!

خدايا!!!
يا يه پول درست حسابي بده يا همين يه ذره عقلم مثل اينا ازمون بگير حداقل راحت زندگي كنيم.
ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان